Öğretmen Diyarı

Güzellerin oğlu çirkinlerin kızı oluyor

Stresli bir hamilelik dönemi geçiren bayanlar genellikle kız çocuk dünyaya getiriyor. 9 aylık süreçte cildi güzelleşen kadınların bebekleri çoğunlukla erkek, çirkinleşenlerin ise kız oluyor.

 

ÜRÜN DİRİER

 

İnsanoğlu binlerce yıldan beri doğacak bebeklerinin cinsiyetlerini önceden belirlemek veya tahmin edebilmek için değişik yöntemlere başvuruyor. ‘Hamile bir kadına elini göster dendiğinde avucunun içini gösterirse kızı, dışını gösterirse oğlu olur’, ‘tuzlu yerseniz oğlunuz, tatlı yerseniz kızınız olur'; ‘sarımsak yiyince kokusu üzerinizde kalıyorsa oğlunuz kalmıyorsa kızınız olur’, ‘iştahlıysanız oğlunuz değilseniz kızınız olur’ ve ‘hamile kadının bacakları kalınlaşırsa oğlu, olduğu gibi kalırsa kızı olacaktır’ gibi hurafeler de halk arasında dolaşıp duruyor. Oysa bilimsel olarak kanıtlanmış bazı durumlar dışında doğacak çocuğun kız veya erkek olacağı hakkında hiçbir kanıt yok. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Kağan Kocatepe, tarih boyunca insanların istedikleri cinsiyette bir çocuk sahibi olabilmek için çeşitli yöntemler denediklerini belirterek, bilimsel olarak desteklenen şu bilgileri sıralıyor:

 

Savaşlardan sonra erkek doğumu artıyor

 

Sodyum ve potasyumca zengin beslenen anne adaylarının erkek, kalsiyum ve magnezyumla beslenenlerin ise araştırmalara göre genel olarak kız çocukları olur.

 

Balıkçılıkla geçinen toplumlarda erkek oranı daha yüksektir.

 

Stresli işlerde çalışanların daha çok kızları olur; büyük savaşların bitiminden sonra erkek bebeklerin doğumunda bir artış gözlemlenmektedir. Bu durum stresin azalmasına bağlı olabileceği gibi alınan gıdalardaki değişikliklere de bağlı olabilmektedir.

 

Şizofreni hastası olan kadınların daha çok kızları olur.

 

Multipl Skleroz hastası olan kadınların ve prostat kanseri olan erkeklerin daha çok erkek çocukları olduğu gözlenmiştir.

 

Alkoliklerin ve alkollü içecek sanayinde çalışanların daha çok kızları oluyor.

 

Batı Afrika’daki iki büyük kızamıkçık salgınının bitmesinden sonra erkek bebek doğumunda büyük artışlar gözlenmiştir.

 

Erkek anestezi uzmanlarının daha çok erkek, pilotların ise daha çok kız çocukları olmaktadır.

 

Hamile kadının cildi güzelleşiyorsa bebeğinin genel olarak erkek, çirkinleşiyorsa da kız olacağını söyleyebiliriz; bu durum erkek ve kız bebekten salgılanan hormonların anne üzerinde yaptığı etkiyle ilgilidir. Tüm bu saydıklarımda hormonların, kimyevi maddelerin ve basınç farklılıkların etkisi vardır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol