Öğretmen Diyarı

Günlük sorunlara en basit çözümler

Amerikan bilim ve teknoloji dergisi Wired, günlük sorunlara basit ve bilimsel çözümler sundu. İşte konunun uzmanlarına danışan dergiden, hayatı zorlaştıran bu sorunlara karşı, şaşırtıcı derecede basit ama etkili çözümler. 

Kalabalıkta yolunu bul: Kalabalığın dış tarafları genellikle daha hızlı hareket eder. Bu yüzden merkez yerine dış taraflarda olmaya dikkat edin. İsviçre Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise, kalabalık içinde sıra halinde yürüyenlerin daha hızlı ilerlediğini, sırayı bozanların ise tüm düzeni bozduğunu ortaya koydu. Finlandiyalı araştırmacılar da, kalabalık içinde gidilmek istenen yönün göz ile izlenmesinin, diğer insanların yol vermesini sağladığını dile getirdi. 

Forma gir: ABD’deki Queens Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, gün içinde yapılacak basit egzersizlerin bile kalbe iyi gelip, forma soktuğunu gösterdi. Uzmanlar, ev işi yapılmasını, asansör yerine merdiven kullanılmasını ve işyerinde sık sık ayağa kalkıp masaların arasında dolaşılmasını öneriyor. 

Mutlu ol: California Üniversitesi’nden bilim adamları iyilik yapmanın mutlu ettiğini ortaya koydu. Stockholm’deki Karolinska Ensitüsü ise, egzersizin beyinde anti depresanlar ile aynı etkiyi yarattığını söylüyor. Pennsylvania Üniversitesi’de mutlulukla ilgili yaptığı bir araştırmada, sevdikleriyle kucaklaşan kişilerin diğerlerine göre daha mutlu olduğunu ortaya koydu. Miami Üniversitesi de, bir ev hayvanının kişiye, insanlarınki kadar sosyal destek sağladığını savunuyor.

biaile

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim