Öğretmen Diyarı

Güne zinde başlamak için 5 öneri

Peki, güne zinde ve yüksek bir enerjiyle başlamanın yöntemleri neler? Kişilerin sabah uyandıklarında güne yorgun ve isteksiz başlamaları nasıl önlenebilir?

1. Magnezyum alımınızı arttırın

\"magnezyum\"

Diyet yaparken dengeli beslenmek, vitamin ve mineral alımınızın eksiksiz olduğundan emin olmanızla ilgilidir. Eğer diyet sırasında kendinizi yorgun ya da halsiz hissediyorsanız, bunun sebebi büyük bir ihtimalle aldığınız magnezyum miktarının yetersiz oluşu.

Agriculture’s Human Nutrition Research Center’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, magnezyum eksikliği olan kadınların dengeyi yakalayana kadar kalp atışlarında hızlanma yaşanıyor ve fiziksel aktivite sırasında daha fazla oksijene ihtiyaç duyuyorlar. Vücutlarının magnezyum miktarını dengelemek için ekstra efor sarf etmesi, yorgunluk ve bitkinlik gibi belirtilerle sonuçlanabiliyor.

Günlük alınması gereken magnezyum miktarı kadınlar için 320 miligram, erkekler içinse 420 miligram olarak belirtiliyor. Gün içinde diyetinize bir avuç fındık ve badem  ekleyerek, tam tahıllı besin tüketimini arttırarak ya da daha fazla balık yiyerek magnezyum alımınızı arttırabilirsiniz.

2. Yürüyüş yapın

\"yuruyus\"

Yorgun ve bitkin hissettiğinizde hareket etmenin sizi daha fazla yoracağını düşünseniz de, bilimsel veriler bunun tam tersini söylüyor. Uzmanlar, fiziksel aktivitedeki artışın (özellikle yürüyüş) enerjiyi arttırdığını söylüyor.

American Heart Association ‘Choose To Move’ (Hareketi Seç) programı bilimsel danışmanı Dr. Rita Redberg, ‘Yürümeyi seviyorum çünkü ekipman ve alan açısından yapılabilecek en kolay spor.’ diyor.

Ayrıca, California State University’de Robert Thayer tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, 10 dakikalık bir yürüyüş enerjinizi arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda etkilerin 2 saate kadar devam etmesine yardımcı oluyor.  3 hafta boyunca düzenli olarak yapılan 10 dakikalık yürüyüşlerden sonra, bireylerin enerji seviyelerinde kalıcı bir artış gözleniyor.

 3. Uykunuzu alın

\"sleep

Yapılan araştırmalar, fazla bilginin ve beyni zorlamanın, enerji seviyesini düşüren en önemli etmenlerden biri olduğunu gösteriyor. National Institutes of Mental Health’te yürütülen çalışmalar, yorgunken yapılacak 60 dakikalık güçlü bir uykunun fazla bilgi alımından kaynaklanan olumsuz etkileri azaltmakla kalmayıp, bu bilgilerin kalıcı olmasında da oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

4. Tam tahıllı ve şekersiz yiyecekleri tercih edin

\"tam

Buradaki amaç kan şekerini dengede tutarak vücudun şeker dengeleme sırasında harcayacağı enerjiyi minimuma indirmek. Şekerli bir yiyecek tükettiğinizde kan şekerinizde ani bir yükseliş meydana gelir ve bir anda enerji yüklendikten bir süre sonra kendinizi aşırı derecede yorgun hissedersiniz.

Tam tahıllı besinler kan şekerindeki bu artışın yavaş ve tutarlı olmasına yardımcı olur. Böylelikle enerji seviyeniz korunur ve sürekli dengede olur.

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, tam tahıllı besinleri tüketmek vücudun insüline olan hassasiyetini düşürüyor.

5. Vitamin alımınıza dikkat edin

\"vitaminler\"

Özellikle turuncu ve kırmızı meyvelerde yoğun olarak bulunan ve vücutta düzenleyici göreve sahip olan C vitamini, enerji seviyenizin korunmasında ve düzenlenmesinde oldukça önemli bir etkiye sahip.

\"DOKUZLU

 

En doğru bitkilerin en doğru oranda bir araya getirilerek geliştirilen Doğadan 9’lu çay, Doğadan 7 otlu ve Doğadan Yeşil Çay çeşitleri, içeriğindeki yeşil çay ve mate gibi bitkilerin canlandırıcı desteğiyle keyifli ve zinde bir yaşam tarzı için önerilebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim