Öğretmen Diyarı

Gündüz şekerlemelerinden kaçının

Özkan Güven / ozkguven@gmail.com

DR. Robert Oexman, Sleep to Live adlı bir enstitünün başında... Enstitüde uyku alışkanlıklarını, uykunun bilinmeyen yönlerini araştırılıyor. İşte bu merkez beş yıllık bir araştırmadan sonra yeni bir yatak geliştirdi. Her insanın kilosuna, uyku biçimine, vücut tipine göre yataklar üretilmeye başlandı. Kişiye özel yataklar kısa bir süre sonra Yataş’ta da satılacak. Yatakların tanıtımı için Türkiye’ye gelen Oexman ile biraraya geldik ve uykuyla ilgili merak edilenleri konuştuk.

Uyku zaten kişiye özeldi, şimdi de yatak kişiye özel oldu. Bu yatağı nasıl geliştirdiniz?

Uyku, hayatın genelini ilgilendiren bir aktivite. Yatağın uyku kalitesi üzerinde etkisinin sanıldığından daha fazla olduğunu artık biliyoruz. Kalp krizi riski, şeker, kilo problemlerinin kökleri araştırıldığında geceleyin yaşanılan uykusuzluk ile bir bağının olduğu ortaya çıktı. Biz de enstitüde 128 kişi üzerinde 16 bin gece boyunca sürdürüldü bir çalışma yaptık. Bu insanlar, yedi farklı yatağa yatırılıp gözlemledik. Çıkan sonuç ilginçti: Kimse aynı yatağa uyum göstermiyordu. Herkesin farklı olduğu mutlaka bir nokta çıkıyordu. Çünkü vücut tipleri, yatağın hangi tarafında yattığı, ağırlığı, yatağa uyguladıkları basınç farklıydı. Biz de buna uygun bir ürün geliştirdik.

Yaş, boy, kilo, ağırlık

Artık yatak alırken bir dizi teste mi tabii olacak insanlar?

Evet, mağazalarda test uygulayacağız. Yaş, boy, kilo, ağırlığının dağılımını çıkaracağız. Vücudunun tüm girinti ve çıkıntılarını bir basınçla ölçeceğiz. Tamamen bilimsel bir ölçüm olacak. Sleep to Live’in veri tabanında şu anda altı milyon insanın vücut bilgisi var. Bununla karşılaştırılacak buradaki insanların değerleri. Bilgisayar müşterinin ihtiyacına göre bir yatağın ölçülerini sunacak ve onlara ‘Bu senin yatağın’ diyeceğiz.

İdeal uyku süresi 7-9 saat

Kaliteli bir uyku için nelere ihtiyacımız var?

Yastık da önemli. Özellikle oda sıcaklığı 18 ile 21 derece arasında olmalı. Biraz serin bir ortamda uyumamız lazım. Uykuya kolay dalmak için vücut sıcaklığının düşük olması gerek. İnsomniadan (uyuyamama hastalığı) mustarip insanların kendi iç vücut sıcaklıkları çok yüksektir. Bu nedenle kendilerini uykuya adapte edemezler. İçinde yattığımız oda sıcaklığı bu yüzden önemli. Dışarıdan ses gelmemesi gerekiyor. Eğer uykuya geç dalıyorsanız ‘beyaz gürültü makinası’ kullanabilirsiniz. Bu alet tek ve hissedemeyeceğiniz frekansla beyne bir ses gönderiyor ve rahatlıyorsunuz. Bir de kesinlikle gece uyumalıyız Çünkü gündüz şekerlemeleri insanı daha çok yorar. Uyku süresi de 7-9 saat arasında olmalıdır.

Her şeyimiz modern artık. Ancak bir Kızılderili kabilesi vardı eskiden. Onlar zamanı saate değil gökyüzüne bakarak anlardı. Güneş doğunca kalkar, batınca uyurlardı. Onlar mı yanlış, modern insan mı?

Kesinlikle Kızılderililerin modern insandan daha sağlıklı yaşadığını söyleyebiliriz. Ellerinde teknolojik bir materyal yoktu. Kendilerini korumak zorunda değillerdi. Doğaya karşı ayık durumdaydılar. Günleri doğuşuna batışına göre ayırıyorlardı. Zamanı uzatmak için güneş battıktan sonra ateş yakar ve onun etrafında oturup sosyalleşirlerdi. Bu ayrıntı önemli; ateşin başında doğal bir ışığa maruz kalıyorlardı. Biz ise güneş battıktan sonra doğal olmayan aydınlatmaları kullanarak günümüzü uzatıyoruz. Bütün modern aydınlatmalarda mavi dalgalar vardır. Bizim için gerekli olan melatonin hormonunu düşürür. Melatonin aynı zamanda uyurken artan bir hormondur. Kolay, kısa sürede uykuya dalmamızı sağlar. Gece lambasıyla, TV seyreden uyuyan kadınlarda melotonin seviyesi düşük olduğu için göğüs kanserine yakalanma olasılığı fazla.

Bazı kişiler hemen uykuya dalar, bazıları geç. Hangisinin uykusu için daha kaliteli diyebiliriz?

Burada uykuya dalış süresi önemli. Hastalarıma önce bunu sorarım zaten. ‘Kaç dakikada dalıyorsun’ sorusu, ‘Kaç saat uyuyorsun’dan daha önemli. ‘Hemen uykuya dalarım’ diyen insanların da uyku problemi olabilir, geç daldığını söyleyenlerin de... Hemen dalanlar, uykuya o kadar aç ki kafasını yastığa koyar koymaz uyuması anormal bir durumdur. Uyanmak için zorlanan insanlarda da uyku sorunu vardır. Gün içinde kendinizi nasıl hissediyorsun? Uyanık kalmak için kafeinden yararlanıyor musun? Öğle yemeği yedikten sonra uyuma hissi oluşuyor mu? Bunlar önemli sorular. Yanıtlarınız ‘Evet’ ise sorun var demektir. Ya az uyku alıyorsundur ya da aldığın uykunun kalitesi yeterli değildir. 

DR. ROBERT OEXMAN: Çocuğunuz yatağınıza girmesin

UYKU sırasında bebek ölümlerinin arttığına işaret eden Robert Oexman, anne ve babaları bebekleriyle birlikte yatmamaları yönünde uyarıyor: “Son dönemde anne ve babasıyla birlikte yatan bebeklerin ölümünde artış var. Bebekler kesinlikle ebeveynin bulunduğu yatakta yatmamalı. Annesine babasına sokulan çocuklar gece boğuluyor. Veya annesi babası yüzünü öyle bir kapatıyor ki farkında olmadan uyku esnasında boğuluyor. Çocuğu yanınıza alıyorsunuz şefkat göstermek için ama ölümüne neden oluyorsunuz.”  Star

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol