Öğretmen Diyarı

GÜÇLÜ OLAN MI HAKLI, HAKLI OLAN MI GÜÇLÜ?
 
Bazı evler vardır, orada güçlü olan her zaman haklıdır. Ben böyle bir ortamda büyüdüm. Böyle ortamlarda insan gücü kadar hesaba alınırdı ve çocuklar ve kadınlar güçsüz görüldükleri için hesaba alınmazlardı. Haksızlıklara güçsüz olduğumu bildiğim için ses çıkaramazdım.

Bazı evler vardır, orada hakkaniyet önemlidir ve gücü olan haksız yere gücünü kullanamaz. Bilir ki uzun vadede esas güçlü haklı olandır. Sanırım Ahmet Dervişoğlu böyle bir ailede, köy ortamında büyüdü. Bakın lisede öğrenci iken, hiç üstüne vazife değil iken, sırf hakkaniyet adına konuşuyor.

“Bizim bir edebiyat öğretmenimiz vardı lise sonda; adı Mustafa, lakabı Mıstık idi. Öğretmen olarak otoritesi yeterli değildi. Ama tabii ki işini biliyor. Ben böyle eski kelimeleri falan bildiğim için dikkatini çekerdim, “Aaa, sen nereden biliyorsun bunu,” der, takdir ederdi. Dersteyiz; teneffüs zili çalmış. Biz sınıftayız. Çıkanlardan biri gelip kapıyı tekmeliyor. İçeride onun dersi olduğunu biliyorlar ve bunu yapıyorlar. Dedi ki, “Bunun kim olduğunu bilsem, sürüm sürüm süründürürüm.” Dedim ki, “Öğretmenim ama o başka bir şey. Bu arkadaşı belirlerseniz disipline verin. Bu öğrenci dersini çok iyi yapsa, siz yine kötü not mu vereceksiniz?”, “Evet,” dedi ve bana karşı tavrı şaşılacak derecede değişti. Gereksiz yere beni tenkit etmeye başladı.” (Dervişin Aklı, s.50)

Siz kendiniz hangi aile ortamında büyüdünüz? Güçlünün haklı olduğu ortamda mı yoksa haklının güçlü olduğu ortamda mı? Biliyor musunuz, bu iki farklı ortam çocuk beş yaşına gelinceye kadar çocuğun kişilik gelişimini temelden farklı etkiliyor.

İkinci sorum da şu: Siz şimdi ana baba iseniz, nasıl bir aile ortamı yarattığınızın farkında mısınız? Sizin evinizde hakkaniyetin gücü var mı?

Ailede güç ve hakkaniyet ilişkisine çok önem veriyorum. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Emek ve zamanınız için teşekkür ederim.

Doğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim