Öğretmen Diyarı

Göz yanılması yaratan bu fotoğraftaki hayvanı bulabilecek misiniz?
İnternette yeni paylaşılan ve göz yanılmasına neden olan imajın içinde, eğer görmeyi başarabilirseniz bir hayvan resmi gizli!

İnternette bir süre fenomen olan “Pandayı bulabilecek misiniz?” fotoğraflarının ardından, bu kez de göz yanılmasına yol açan bir görsel üzerinde gizli hayvan fotoğrafı paylaşılmaya başlandı.

Onu görebildiniz mi? Doğru cevap için ekranı aşağı kaydırmanız yeterli.

Ekranda gizli olan hayvan PANDA! Eğer imajdaki gizli pandayı görmekte zorlanıyorsanız ya da pandayı bulmaya çalışırken başınız döndüyse, fotoğrafa biraz daha uzaktan bakmanız yeterli.

Aslında bu karenin bir amacı var. Siyah beyaz zig-zaglar arasına gizlenen panda imajı, sosyal medya aracılığıyla doğal hayatın korunması konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Rus sanatçı Ilja Klemencov tarafından tasarlanan bu görsel, “Onlar yok olabilir” adını taşıyor ve nesli tükenme tehlikesi taşıyan dev pandalara dikkat çekmeye çalışıyor.

İlk olarak Reddit’te paylaşılan ‘baş döndürücü’ görsel, birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Bazı kullanıcılar pandayı hemen bulurken, bazılarıyla pandayı bulmakta zorlandı.

Fotoğrafı yeterince dikkatli incelediğinizde, görseldeki pandanın Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) ünlü panda logosu olduğunu farkedebilirsiniz.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı, pandaların sayılarının güçlükle arttığının altını çizerken, dev pandaların dünyada en nadir görülen ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir tür olduğuna dikkat çekti. Vakıf ayrıca, türlerin hayatta kalabilmesi karşısındaki en büyük engelin, habitatlarının yok oluşu olduğunu belirtti. Vakıf, “Pandaların yaşam alanlarının büyük bir kısmı yok edilmiş durumda: Kereste ve yakıt olarak ağaçların kesilmesi, arazilerin tarım ya da yol için açılması bölgedeki türleri yok ediyor.”

Çin’de Orman Bakanlığı’nın açıkladığı 2013 sonu verilerine göre, vahşi hayatta sadece 1,864 panda bulunuyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın logosu, aynı zamanda vakfın kurucu başkanı, doğa sever ve ressam Sir Pete Scott tarafından 1961 yılında tasarlanmıştı.

İnternette bir süre, “Fotoğraftaki pandayı bulabilir misiniz?” görselleri fenomen olmuştu.

 

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol