Öğretmen Diyarı

Göz renginizle ilgili şaşırtıcı gerçekler

Göz renginiz mavi yeşil ya da kahverengi olması sizin için görsellikten başka bir şey ifade etmiyorsa yanılıyorsunuz.

 

ABD’deki Pittsburgh Üniversitesi’nin araştırmasına göre gözlerin sadece bedenin değil ruhun da aynası olduğuna ilişkin çarpıcı sonuçlara ulaşılmış. 

 

İşte bu ilginç saptamalar…

 

1. Mavi gözlü herkes aslında akraba

Bilim adamları mavi gözlü tüm insanların aynı ataya sahip olduğunu keşfetmiş. Mavi renk göz, yaklaşık 6000-10000 yıl önce ortaya çıkan bir genetik mutasyon sonucu oluşmuş ve mavi gözlü herkesin silsilesi Karadeniz'de yaşamış olan bu ataya ulaşıyormuş.

 

2. Açık renk gözlü kadınlar daha kolay doğum yapıyor

Açık renk gözlü kadınların koyu renk gözlü kadınlardan daha az doğum sancısı çektiği de araştırmanın ilginç bulgularından biri.

 

3. Açık renk gözlüler daha çok alkol tüketiyor

Koyu renk gözlü insanlar alkolün etkilerini daha çabuk hissediyor, dolayısıyla daha az alkol tüketiyorlar. Açık renk gözlüler ise alkolün etkisini daha geç hissettikleri için daha fazla alkol tüketmeye meyilli oluyorlar.

4. Koyu renk gözlüler daha iyi futbol oynuyor

Göze rengini veren melanin, aynı zamanda beynin tepki merkezinin de daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu da koyu renk gözlü insanların futbol ya da frizbi gibi çabuk tepki gerektiren sporlarda daha başarılı olmalarını sağlıyor.

 

5. Açık renk gözlüler daha iyi öğrenci oluyor

Beyindeki yavaş tepki süreci, açık renk gözlülerin planlama gerektiren aktivitelerde daha başarılı olmasını sağlıyor. Açık renk gözlülerin, ders çalışmak, golf oynamak gibi planlama ve süreklilik gerektiren aktivitelerde daha başarılı oldukları tespit edilmiş.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol