Öğretmen Diyarı

Google’dan Önce Nerede Arıyorduk?

1. Archie

\"+-\"

İlk arama motoru 1990’da ortaya çıkan Archie oldu. İlk arama motoru Archie, sadece sitelerin indeksleri için yapılmıştı. Ömrü sadece 5 yıl sürdü.

 

2. Jughead-Veronica, Vlib, W3Catalog ve Aliweb

\"original\"

Daha sonra, bu 4 arama motoru, çok kısa süreliğine internet dünyasında yerlerini aldılar.

 

3. WebCrawler

\"WebCrawler_Screenshot_6-7-2010\"

1994’te kurulan ve ilk kez tam metin aramasına izin veren WebCrawler, bugün Google, Yahoo ve diğer arama motorlarından aldığı sonuçları sunarak internet dünyasında varlığını devam ettiriyor.

 

4. Infoseek

\"ultra\"

Başlarda ziyaretçi sayısı çok fazlaydı. Daha sonra Disney, Infoseek’i satın aldı. 2008’de ise aramızdan ayrıldı.

 

5. Lycos

\"lycos-today\"

Günümüzde hala var olmaya devam eden Lycos, kelime eşleştime ve aranan kelimeye benzer kelime sunma özellikleri ile arama motorlarının arasında bir adım öne geçti.

 

6. Altavista

\"Altavista-1999\"

Daha sonra çok bilindik arama motorlarından Altavista gün yüzüne çıktı. Bugün hala varlığını devam ettiren Altavista, arama ipuçları sunmasıyla en çok ziyaret edilen arama motorlarından biri oldu.

 

7. Yahoo!

\"Yahoo

1994’te web sayfalarını tarayarak, arama motoruna dönüşen Yahoo, Google gelene kadar arama motorlarının kralı olmaya devam etti.

 

8. Yandex

\"yandex-mail-akifulutas-com\"

Özellikle son zamanlarda adından söz ettiren Yandex 1997’de açıldı daha sonra da en fazla sayfa indeksine sahip arama motoru olarak kendini web dünyasına kabul ettirdi.

 

9. MSN-Bing

\"msn\"

Chat dünyası ona sorulur diyebileceğimiz MSN, bir arama motoru olarak hayatımıza girdi. Ancak 2009’da değişim yaşadı ve Bing olarak aramızda yer almaya devam ediyor.

 

10. Google

\"google_nobar

Kullandığı “Pagerank” özelliğiyle tüm web tarayıcılarına fark atan Google, her geçen dakika kendine yeni özellikler ekleyerek teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Web tarayıcıların kralı olarak nitelendirilen Google 1998’de hizmete girdi ve adeta Web dünyasında bir devrim yarattı.

Anahtar Kelimeler:
google dan arıyorduk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol