Öğretmen Diyarı

Google ‘ın Sansürlediği 11 Yer !

 

1- LENEGORSK ASKERİ HAVAÜSSÜ, RUSYA

\"\"

Google ‘ın ulaşamadığı bir nokta da Kuzey Buz Denizi kıyısındaki Murmansk kentinde bulunan Olenegorsk Askeri Havaüssü. Rusya’nın oldukça sıkı güvenlik önlemi aldığı askeri üste, orta ve uzun menzilli füzelerin konuşlandırıldığı tahmin ediliyor.

2- KRALİYET SARAYI, HOLLANDA

\"\"

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Kraliyet Sarayı’na Google üzerinden ulaşmak isteyenler de sansürle karşılaşıyor. ‘Paleis op de Dam’ olarak bilinen Kraliyet Sarayı’nda Hollanda kraliyet ailesinin üyeleri yaşamıyor. Saray, resmi devlet törenleri ve üst düzey devlet ziyaretlerinde kullanılıyor. Kraliyet ailesi üyeleri ise şu anda Lahey kentinde ikamet ediyor.

3- REIMS-CHAMPANGE ASKERİ HAVAÜSSÜ, FRANSA

\"\"

Google’ın ulaşamadığı noktalardan biri de, Fransa’nın Reims bölgesindeki askeri havaüssü. Daha önce Fransa Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan üs, günümüzde NATO’ya hizmet veriyor.

4- Kuzey Kore’nin tamamı

\"\"

Kuzey Kore’nin uydu resimlerinde aslında herhangi bir eksiklik yok. Ancak yakınlaştığınızda sokakların, şehirlerin ve binaların isimlendirilmediğini farkediyorsunuz.

5- The Aberdeen Proving Grounds, Maryland

\"\"

Sansürlü yerlerin bir çoğu Maps’de düşük çözünürlükte görünüyor. Resmin en kuzeyinde oldukça düşük çözünürlükte ve bulanıklaştırılmış bölgeyi görmeniz mümkün.

 

6- Camp Buckner Askeri Akademisi

\"\"

Bir başka askeri alan olan Camp Buckner’in de sansürlenmesi hiç de şaşırtıcı değil

7- Huis ten Bosch, Hollanda

\"\"

Kraliyet Ailesi Maps’de Beyaz Saray’ın sansürlenmesinin ardından Hollanda krallığının da aynı gizliliği istemesi şaşırtı değil

8- Soestdijk Palace, Hollanda

\"\"

Krallığa ait diğer bir ikamet yeri olan Soestdijk Palace, halka açık ve daha çok tarihi bir niteliğe sahip. Ancak Huis ten Bosch’a göre haritadan çok daha fazla gizlenmiş.

9- NATO Air Base Geilenkirchen, Almanya

\"\"

Almanya’daki NATO üssü her nedense çok fazla sansürlenmemiş. Pistin sadece küçük bir alanının sansürlendiği görünüyor.

10- MINAMI TORISHIMA HAVAALANI, JAPONYA

\"\"

Okyanusun ortasında üçgen şeklindeki bu küçük ada, oldukça ıssız görünüyor. Ama gerçek bundan çok farklı. Japonya ana karasına 2000 kilometre uzaklıktaki 1.5 kilometrekare büyüklüğündeki bu adada, bir havalimanı bulunuyor. Japon ordusu tarafından kullanılan bu havalimanına, güvenlik gerekçesiyle Google’ın yer haritasından ulaşılamıyor.

11- MICHAEL ASKERİ HAVAÜSSÜ, ABD

\"\"

Google’ın yer haritasında ulaşamadığı noktalardan biri de, ABD’nin Utah eyaletinde bulunan Michael Askeri Havaüssü. ABD’nin günümüzde insansız hava araçlarını geliştirdiği ve test ettiği havaüssü çok sıkı bir şekilde korunuyor.

/*teknokulis*/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim