Öğretmen Diyarı

Gece yenmemesi gereken yiyecekler

Gecenin ilk saatleriyle birlikte yenmeye başlayan yemekler sindirimimizin yavaşlamasına neden olarak yediğimiz besinleri sindiremiyoruz.  İşte bu yiyeceklerde aşırı yağa yükleniliyorsa, diğer ana öğünlerimizin dışında aşırıya kaçtığımız bu aralarda yediklerimizden dolayı kilo problemi yaşamamız kaçınılmaz oluyor. Şimdi bu yazımızda uyumadan önce yememeniz gerekenlerle ilgili uyarılarda bulunacağız.


En başında dediğimiz gibi yağlı yiyeceklerden mutlaka kaçınmalıyız. Aklımıza ilk gelen atıştırmalık fastfoodları sofralarımıza getirmemeliyiz. İçlerinde yer alan kırmızı etlerinde yağ oluşumunda etkisi büyük olduğundan kiloyla savaşırken önemli rol oynar. Abartıya kaçıldığında mide problemlerini tetikleyen baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi durumunda uykunuzdan da ödün vererek sabaha kadar mide yanmasıyla karşı karşıya kalırsınız. Yatmadan önce risk oluşturan bir başka besin grubu ise şekerli tüketimlerdir. Komaya sokacak derecede hasarlar verebilen bu türden besinlerin uyumadan çok önce yemenizi tavsiye ederiz.


Çok acıkılması durumunda kan şekerinizin düşmesini engelleyecek kadar ve kilo aldırmayacak meyve ile ya da küçük kalorili atıştırmalıklar ile geçiştirmeye çalışırsanız daha iyi olur. Bu saydıklarımızdan ve büyük miktardan uzak durarak tüketmemek hem sağlığınız, hem kilonuz açısından faydanıza olacaktır. Ayrıca uykusuzluğa neden olabilecek olan kafeinli içecekler başta olmak üzere çikolata, asitli içecekler gibi zarar verecek olan sıvıları da uykudan birkaç saat önce kesmek önemli yer tutar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim