Bu haber kez okundu.

Evrenin En Soğuk Yeri Neresi Biliyor Musunuz?
Evrende fizikçilerin "Mutlak sıfır" olarak adlandırdıkları bir alt limit bulunur. -273 derece olarak belirlenen bu limit, bir şeyi ne kadar soğutursanız soğutun, bundan daha soğuk olamayacağını söyler.
 
Hatta bu rakamı tutturmak bile mümkün değildir. Sadece o rakama yaklaşabilen sıcaklar vardır. Evrende ki en soğuk yer ise beklenilenin aksine bir kaç ışık yılı uzaktalıkta k bir gökcismi değil bizzat dünyamızda bulunan bir laboratuvardır.
 
Finlandiya 'da ki Düşük Isı Laboratuvarı, şu ana denk yapılan ölçümlere göre mutlak sıfıra en yakın ortamı yaratmayı başardı. Ama doğal nedenlerle soğumuş olanlar içinde en düşük ısı rekoru Bumerang Nebula 'sına aittir.
 
Gaz ve tozlardan oluşan bu bulut Erboğa takımyıldızının içinde yer alıyor. Nebula 'da ki gaz bulutlarının çok yavaş hareket etmesi, sıcaklığı mutlak sıfırdan 1 derece fazla olmasına yol açıyor.
 
hadigenc.com
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber