Öğretmen Diyarı

Evlilik Şartları Ne Zaman Konuşulmalı?

Nihayet bunlar nedeni ile karşı tarafa sunulacak şartlar da bulunabilmektedir. Söz konusu şartlar eğer özel bir nedene bağlı değil ise ilk görüşmede dile getirilmemesi iyi olacaktır. Tercihen ilerleyen süreçte konuşulması daha doğrudur.

İLK GÖRÜŞME ÇOK HASSASTIR

Eş adayları birbirini tanıdıkça karşı tarafın niyetini daha iyi sezebilir. O vakit bazı şartlar daha makul karşılanabilir. Mesela bir kadın ilk görüşmesinde karşısındaki eş adayına “kazancının yarısını memlekette yaşayan ailesine göndermek zorunda kaldığını” söyleyip durumu anlatmıştı.

Sonrasında ortamda bir soğukluk oluşmuş ve görüşme de olumsuz neticelenmişti. Aynı kadın bir başka ilk görüşmesinde ise bu konulara hiç girmemiş. Üçüncü görüşmesine geldiğinde babasının emekli olmasına kadar, yaklaşık 2 yıl süreyle ailesine kazancından para yardımı yapması gerektiğini ifade etmiş. Nihayetinde kadının niyetinin, amiyane ifadesiyle, ailesini sırtında taşımak olmadığını, yeni kurulan yuvayı önemsediğini damat adayına hissettirdiğinden hiç bir problem yaşanmamıştı.

“İlk görüşmeleriniz ‘dinleme’ odaklı olursa ve şartlar hemen sunulmazsa daha olumlu bir görüşme gerçekleşmiş olur” dedik. Bunun yanı sıra bir madde daha var ki o da gençlerimizin elektrik alamaması!

HEMEN KESMEK İYİ DEĞİLDİR

İlk görüşmede eş adayınız çekingen olabilir ya da bazı korkuları var olabilir. Bu nedenle de size soğuk davranabilir. Sebebi her ne olursa ilk görüşmeye bakarak “elektrik alamadım” diyerek iyi bir kısmeti kaçırıyor olabilirsiniz. Tam da bu yüzden eş adayınıza 2’nci hatta 3’üncü bir fırsat sunmakta fayda var.

Erdinç Güllü, Millet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol