Öğretmen Diyarı

Evlilik Öncesi, Duygularınızı Tüketmeyin

Uzmanlar, söz ve nişanlılık döneminden sonra, en fazla 5-6 ay içinde yuva kurmayı öneriyor. Zira uzayan evlilik öncesi dönem, insanların sabrını zorlayarak evlilik içinde tatmin edilmesi gereken duyguların tüketilmesine yol açıyor.

Çiftlerin birbirini tanıma ve evlilik süreci olan nişanlılığın uzatılması durumunda, duygusal sermayenin tüketildiği, bilinen bir gerçek.

Evlenme yolunda ilerleye çiftlerin,  sık sık buluşup bir yerlere gitmeleri,  her anlarını fotoğraflayıp, sosyal medya üzerinden paylaşmaları, evlilik öncesi duygusal birikimi yok ediyor. Çünkü; çiftler evlenip de aynı evde yaşamaya başlayınca, birbirleri için büyü bozulmuş gibi hissedebiliyor. Bu durum hiç kuşkusuz, evliliğin kalitesini düşürüyor.

Eski evliliklerde, duygusal sermayenin daha iyi korunduğu ve bunun evlilikte mutluluğa olumlu yansıdığını söylemek mümkün. Ancak şimdilerde, sosyal medyanın etkisi ile, ilişkiler, daha lakayt bir hal aldı.

Dini Nikahın Zararları

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı hiç bir görevli, artık dini nikah kıymıyor. Çünkü; bu nikah, gizli dostlar edinenler için, vicdan rahatlığı sağlamak için kullanılan bir araç olmaya başladı. Ancak kimi imamlar, bir ücret karşılığında, bu nikahı kıymaktadırlar. Bu nikâhın gençlerde “Ne de olsa birbirimize helaliz.” anlayışıyla, bir çok hataya kapı araladığını gözlenmektedir.

Söz veya Nişanlılık dönemi, insanlar için birbirlerini tanıma ve ilişkilerini test etme süreci olduğu için, asla evlenmiş hükmünde olmamaktadır. Bugün toplumda, 5-6 yıl nişanlı kalmış çiftleri görmek mümkün. En çok boşanmaların yaşandığı aile yapılarına bakıldığında, evlilik öncesi uzun süre birliktelik yaşayan çiftlerin, kısa sürede boşandıkları görülüyor..

Bilinen ve tecrübe edilmiş doğruları, hayatımıza uygulamak zorundayız. Bunu yapmadığımız takdirde, hataları tekerrür etmeye devam ederiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim