Öğretmen Diyarı

Evlilik Aşkı Değil, Erkekleri Öldürüyormuş…

Evlilik konusunda herkes bir şeyler söyler. En yaygın söylem ise “evlilik aşkı öldürür”. Ancak ülkemizde durum biraz farklı. Evlilik kurumu erkeklerin kendilerini öldürmesine neden oluyormuş.

Türkiye’de geçen yıl intihar edenlerin yüzde 48,8’i evli kişilerden oluşurken, erkekler arasında en fazla evli olanların intihar ettiği belirlendi. Kadınlarda ise evliler ile bekarlar arasında intihar etme vakaları açısında anlamlı bir fark yok.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) intihar verilerine göre, 2012’de 3,225 intihar girişimi ölümle sonuçlanırken, bu rakam geçen yıl biraz azalarak 3,189 oldu. Verilere göre intihar edenlerin yüzde 72,7’si erkek, yüzde 27,3’ü ise kadın.

Uzmanlar, erkeklerde intihar vakalarının yalnızca Türkiye’de değil dünya genelinde yaygın olduğu görüşünde.

Ancak Türkiye’de evlilik kurumunun erkekler üzerinde ekonomik anlamda daha büyük bir baskı oluşturduğu da bir gerçek.Yolunda gitmeyen evlililerin de bireylerin psikolojik dengesini sarstığına dikkat çeken uzmanlar intihar vakalarının bu kesimde daha sık rastlandığını savunuyor.

İstatistik kurumu rakamlarına göre intihar vakalarının yarısından fazlasının nedeni bilinmiyor. Aile sorunları ,ekonomik çıkmaz ve duygusal ilişkilerde yaşanan sıkıntılar en sık saptanan intihar nedenleri arasında yer alıyor.

En fazla intihar 75 yaş ve üzeri grupta olması da dikkat çekici… Ortalama her yüz bin kişiden 8’inin intihar ettiği 75 yaş ve üzeri grupta, bu intiharların yüz binde 15’i erkeklerde ve yüz binde 6’sı kadınlarda gerçekleşti. Kadınların erkeklerden daha fazla intihar ettiği tek yaş grubu ise 15 ve altı oldu.

İntihar eden cinsiyetler arasındaki farklılığın en yüksek olduğu yaş grubu ise 25-29 yaş arası oldu. Bu yaş grubunda 249 erkek ve 73 kadın intihar etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim