Öğretmen Diyarı

Evimizdeki Görünmeyen Tehlikeler

Sanayi Bakanlığı, bir çok ev hanımından gelen şikayetleri değerlendirerek şikayetler üzerinden bir araştırma başlattı. Evlerde ve mutfaklarda kullanılmakta olan bazı cihaz ve aletlerin patlamaya hazır bir bomba kadar tehlikeli olduğunu ortaya çıkardı.

Bunların arasında yangın söndürme cihazları, tost makinaları, elektrikli çay makinaları, gece lambaları, oda ısıtıcıları …vs bulunuyor.

İnsan hayatını ciddi anlamda tehdit eden bu ürünlerin incelenmesi sonucunda, 4 ayrı markada yangın söndürme cihazı tehlikeli ürünler listesine alındı. Yine habere göre, 4 ayrı markada oda ısıtıcısı yangın çıkarma tehlikesi taşıdığı için tehlikeli ürünler listesine dahil edildi. Elektrikli çay makinası, tost makinası ve gece lambası incelenerek bazı firmaların bu alanlardaki ürünleri de aynı şekilde tehlikeli ürünler listesine alındı.

 

Sanayi Bakanı Nihat Ergün bazı konularda dikkatli olunması açısından vatandaşları uyardı;

RİSKLİ ÜRÜNLER LİSTESİ
Bu sürede toplam 36 bin 361 farklı marka, model ürün denetlendi. Bunlardan 3 bin 538 ürünün uygunsuz olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle üretici ve dağıtıcılara yaklaşık 1 milyon lira ceza kesildi. Güvensiz bulunan 12 farklı marka, model ürüne toplatma kararı çıktı. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, toplatma kararının yüzde 70’inin elektrikli ekipmanlar arasında yer alan oda ısıtıcısı, gaz alarm detektörü, gece lambası, tost makinesi ve çay kazanı ürünleri olduğunu söyledi. Bakan Ergün, tüketicilerin can ve mal güvenliği açısından denetimlerin önemine dikkat çekerek, “Bu denetimler Türk malının imajının yükseltilmesi açısından önemli. Ayrıca ucuz, düşük kaliteli mal ithalatına karşı yerli üreticimizi de korumak istiyoruz” dedi.

SÖNDÜRME CİHAZLARI
Bakan Ergün, yangın söndürme cihazlarına yönelik denetimlerde, işlevini yerine getirmeyen 4 marka ürün hakkında toplatma kararı verdiklerini söyledi.

UYGUNLUK İŞARETİ UYARISI
Bakan Ergün, “Tüketiciler ve kullanıcılar satın aldıkları ürünlerin uygunluk belge ve işaretlerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmeliler. Belgesiz ve uygunluk işareti bulunmayan ürünleri satın almasınlar” uyarısında bulundu. Yapılan denetimlerde, bin asansörden yaklaşık 300’ünün uygunsuz olduğu belirlendi. Uygunsuzluk oranının yüzde 30 olması dikkat çekti.

SOKAKTAN ALMAYIN
Tüketicinin en çok şikâyet ettiği ürünler arasında asansörler, elektrikli ev aletleri, düdüklü tencere, gaz alarm cihazı, aydınlatma armatürü, sayaçlar, kablolar, tekstil, tartı aletleri, dizüstü bilgisayar gibi ürünler başı çekti. Denetim elemanları, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere bu ürünlerin üretim ve satışını yapan firmaların yanı sıra ithal ürünleri incelemeye aldı.

 

estanbul.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol