Öğretmen Diyarı

Eş seçiminde yapılan hatalar


1. "Hep aynı insana aşık oluyorum"


Bu düşünce şeklinin altında, güzel bir ilişkiyi hak etmediğinize dair bilinçaltı bir inanç yatıyor olabilir. Çünkü mağdur rölünü oynamanın beraberinde getirdiği bir takım rahatlıklar da var. "Zaten benim aşkta şansım yok" demek, duygularla derin ve geleceğe yönelik bir şekilde yüzleşmenin zorunluluğundan kaçmanın bir yoludur çoğu zaman.

2. "Beklentilerim çok yüksek"

Belli bir şemaya uymayan herkesi anında elemek, bilinçaltı bir koruma mekanizmasından kaynaklanıyor olabilir. Yerine getirilemeyecek derecede yüksek beklentilerle karşı karşıya kalan bir eş veya partner adayı, eninde sonunda başarısız olacaktır. Dolayısıyla bu partner adayı ile yaşanan ilişkinin ciddi bir boyuta varması neredeyse imkansızdır ve kişinin bu partner adayına bağlanmasını engeller.

3. "Beni beğenenleri ben beğenmiyorum"


Enteresan bir şekilde elde edemediğimiz veya ilişkide olduğu için erişemediğimiz birinin ilgisi bize zaman zaman, ciddi niyeti olan birinin gösterdiği ilgiden daha güzel gelir. Bize iyi davranan birinin nesini beğenmiyoruz? Size gerçekten ilgi duyan, sizi beğenen ve tüm kalbiyle seven biriyle olmayı hak ettiğinizi unutmayın.

4. "Özgürlüğüme çok düşkünüm"

Kişisel özgürlükleri ile ilgili bu kadar katı bir duruş sergileyen insanlar çoğu zaman sevilmeme veya hayal kırıklığına uğrama korkusu yaşamaktadır. Uzmanlara göre sevgiye, ilgiye ve şefkata ihtiyacımız olduğunu kabullenmek, eş arama yolunda önemli bir adımdır. Bunu kabullenirken bazı riskleri göze almamız kaçınılmazdır, fakat doğru insanı bulmamız aynı zamanda insan olarak mutlu bir yaşam sürdürerek tüm potansiyelimizi geliştirmemizi sağlayacaktır.

5. "Çoğu erkek için fazla güçlüyüm"

Bazı erkekler hala geleneksel kadın-erkek rollerine inanırken bazı erkekler ise yanlarında güçlü ve gerektiğinde kendi ayaklarının üzerinde durabilen bir kadının olmasını tercih eder, ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Fakat bazı kadınlar bağımlılıktan korktukları için fazla güçlü görünmeye çalışırlar ve bu şekilde bilinçaltında bir erkeğin kendisine yaklaşmasını engeller.

6. "Ciddi bir ilişki aradığımı veya evlenmek istediğimi gösterdiğim an kaybediyorum"

Herhangi bir yanlış anlamayı ortadan kaldırmak için ileriye dönük, ciddi bir ilişki istediğinizi söylemek son derece normaldir. Fakat evlilik ve çocuk gibi konulara girmeden önce kendinize ve karşınızdakine biraz zaman tanıyın. Çünkü sonuç olarak karşınızdaki insan sadece evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya yarayan bir araç olarak görülmek istemeyecektir.

Uzmanlar bu gibi durumlarda ihtiyaçlarınızı ve korkularınızı sakin bir şekilde ele alıp bilinçaltı mekanizmalarınızı gözden geçirmenizi öneriyorlar. Aklınızdaki eski ve stereotip düşüncelerden kurtulup tanıştığınız insanlara karşı daha açık ve esnek olmanız, mutlu bir ilişkiye giden yolda atmanız gereken bir adımdır.

 

ecift.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim