Erkekliğin kökleri 180 milyon yıl öncesine dayanıyor

Avustralyalı ve İsviçreli bilim adamlarının ortaklaşa yürüttüğü, erkeklik genini belirleyen Y kromozomunun geçmişini öğrenmek için memeliler üzerinde yapılan araştırma sonucunda ilk cinsiyet kromozomlarının memelilerde 180 milyon yıl önce ortaya çıktığı tespit edildi. 

Araştırmanın yürütüldüğü Lozan Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bilim adamları 15 memelinin cinsel organlarından alınan örnekleri analiz etti. Araştırmada, kıyaslama yapılabilmesi için tavuk da kullanıldı. 

Yaklaşık 30 bin saat hesaplama yapıldı

Bazı gelişmiş teknik imkanları kullanarak 29 bin 500 saat hesaplama yapan bilim adamları, 3 memeli türü üzerindeki araştırmaları sonucunda Y kromozomunun 180 milyon yıl önce oluştuğunu belirledi. Araştırmaya göre, keseli ve eteneli memelilerde cinsiyeti belirleyen ve SRY adı verilen gen 180 milyon yıl öncesine dayanırken, tek delikli memelilerde Y kromozomunu oluşturan AMHY geni 175 milyon yıl öncesinde ortaya çıkmış. 

Araştırmada her iki genin hemen hemen aynı dönemde oluşmasına rağmen tamamıyla bağımsız yollar izledikleri de belirlendi. 

Bilim adamları, yaptıkları araştırmayla erkeklere ait kromozomların şu ana kadarki en kapsamlı genetik haritasını ortaya koymuş oldu.

 

Cihan Happaz tarafından yazıldı.

 

Kadınvekadın.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim