Öğretmen Diyarı

Erkeklerle Aynı Ortamda Çalışan Kadınlar Dikkat! Sağlığınız Tehlikede

 

Indiana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, erkek egemen sektörlerde çalışan kadınların stres hormonu salgılama dengesi kronik düzeyde bozuluyor.

Independent gazetesinde yer alan araştırma sonuçlarında; yüzde 85 oranında erkeklerin bulunduğu alanlarda çalışan kadınların, birçok sorunla karşılaştığı belirtiliyor: Bunların başında ise sosyal izolasyon geliyor. Yeterlilikleri konusunda iş arkadaşlarının şüpheli davranması, yükselmelerinin engellenmesi ve hatta cinsel tacize varan büyük problemler yaşanabiliyor.

Araştırmacılardan Bianca Manago, “Erkek egemen iş yerlerinde çalışan birçok kadın, standart insan ilişkileri kurmakta çok zorlanıyor. Bu da iş yerinde yaşadıkları stresi artırıyor” dedi.
İş yerinde maruz kaldıkları sorunlar neticesinde, kadınların hassasiyet ve moral seviyesini korumaları güçleşiyor ve böylece vücuttaki kortizon dengesi bozuluyor.

KADIN YÖNETİCİYE TAHAMMÜL YOK

Öte yandan ABD’de yönetim bilimleri uzmanı Joseph Greenny ve David Maxifield tarafından yapılan araştırma, işçilerin kadın yöneticilere karşı tahammülü olmadığını ortaya koydu. Kadın ve erkeklerden oluşan 11 bin beyaz yakalı çalışanla yapılan araştırma, çalışanların kadın yöneticilere karşı tavrının çok sert olduğunu gösterdi.

Deneklere, kadın ve erkek yöneticinin ayrı ayrı yaptığı aynı iş toplantısının videosu izlettirildi.
Çalışanların yüzde 35’i kadın yöneticinin yönetim becerisini ‘çok kötü’ bulurken; erkek yöneticinin ‘kötü’ olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 22’de kaldı.

David Maxfield, “Maalesef kadın çalışanlar, kadın yöneticilere karşı daha az sempati duyuyor” dedi.

estanbul.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol