Öğretmen Diyarı

Elektrik Faturası Kayıp Kaçak Bedeli Nasıl Geri Alınacak?

Elektrik Faturası kayıp kaçak bedeli nedir? Elektrik Faturası kayıp kaçak nasıl geri alınır? Mahkeme, itiraz dilekçesi örnekleri ve nasıl başvuru yapılacağı hakkında bilgiler


Elektrik faturasında yer alan kayıp-kaçak ücretlerinin iade edilmesi için dava açanlar tahmin edildiği üzere 1000 Türk Lirası almaya hak kazanacaklar. Halkın uzun müddettir şikayetlerine mevzu olan faturalardan kayıp-kaçak bedeli için ekstra ücret alınması artık tarihe karışacak. Faturalarda yer alan bu haksız kesintiye itiraz etmek için mahkemeye başvuru yapanları mutlu eden karar verildi. Vatandaşlar Yargıtay sonucuna göre tahmin edildiği üzere 1000 lirayı bulan kayıp-kaçak bedelini geri almaya hak kazanmıştır.


Yargıtay’ın pozitif kararı vatandaşı mutlu etti. Dava açan vatandaşlara elektrik faturalarında yer alan kayıp-kaçak parası geri ödenecek. 10 sene geriye doğru kayıp-kaçak bedeli kişi başı alınacak ve 1.000 TL üzerinde olacak. Siz de şikayet hakkınızı kullanmak şartıyla paranızı almayı unutmamanız ümidiyle…


Yargıtay’ın bir müşterinin açmış olduğu davada ‘Elektrik abonesinden kayıp kaçak parası alınamaz‘ kararı, günümüze kadar kesilen paraların da geri alınmasının yolunu açtı. Böylelikle günümüze kadar oluşturulan itirazlar da bu karar sonrasında haklı bulundu. Emsal niteliğini taşıyan karar neticesi, tüketiciler dağıtım firmalarından kayıp-kaçak bedelini tahsil edebilecek. Sadece 2014 senesi için vatandaştan alınmış olan 5-6 milyar TL para kesildi.


Bu bedel 36.9 milyon aboneye paylaştırıldığında, her abone için 2014 senesinde 162 liralık alacak mevzubahis oluyor. Vatandaşlar, 10 sene geriye yönelik olmak suretiyle elektrik dağıtım şirketlerinden ödemiş oldukları paraları isteyebilecekler. Vatandaşın geriye yönelik 10 senelik alacağının abone başına 1.000 TL’yi geçmesi düşünülüyor.


Elektrik Faturalarında %14 Haksız Kesinti

Elektrik dağıtım firmaları, abone grubuna göre farklılaşmakla beraber (konut, sanayi, ticarethane, resmi daire gibi) faturanın tahmin edildiği üzere yüzde 14’ünü ‘kayıp-kaçak bedeli’ olarak tahsil ediyor. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun “Hırsızın kullanmış olduğu kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez” diyerek elektrik kullanıcılarından kayıp-kaçak bedeli kesilemeyeceğine hükmettiği karara konu dava, Mersin Silifke’de bir elektrik abonesinin yapmış olduğu başvuru sonucunda başlamıştı. Abone, elektrik faturalarından alınmış olan kayıp- kaçak parasının yasalara ters olduğunu dile getirerek, iadesi için başvuru yapmıştı.


Kayıp Kaçak Bedeli Nasıl Geri Alınacak?

 

Aboneler dağıtım firması aleyhine, kayıp-kaçak ödemesi iadesi için dava açarak Yargıtay’ın nihai kararını emsal göstermeleri gerekiyor. Davada aboneler, faturalarında tahsil edilen kayıp kaçak bedeli için tedbir isteyecek. Ek olarak da geçmiş 10 senelik bedelin iadesini isteyecek. Faturaları 2 bin liranın altında olan aboneler müşteri hakem heyetine başvuru yaparak itirazlarını gerçekleştirebilecekler. Fatura ücreti 2 bin TL üzerinde olanlar ise Müşteri mahkemesine başvuru yapabilecekler. Hakem heyetleri gerekli araştırmaların hemen peşinden dağıtım firmalarına ihtarname göndererek iadenin yapılmasını talep edecekler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim