Öğretmen Diyarı

El yazınız hakkınızda ne söylüyor?

Dışadönük, sosyal ve enerjik biri misiniz? Yoksa biraz daha çekingen ve antisosyal mi? Yalan söyleme eğiliminiz ne durumda? Cevaplar el yazınızda gizli olabilir. ABD ’de National Pen şirketinin yaptığı araştırmaya göre karakter özelliklerinin pek çoğunun el yazısıyla bağlantısı var. Yazınızın sağa veya sola eğik olması, kalemi tutuşunuz, yazı yazarken kâğıda uyguladığınız baskı ve hatta bazı harfleri birbirine nasıl bağladığınız bile sizin nasıl biri olduğunuzu açıkça söyleyebilir. Yazı stiliniz; alzheimer, parkinson, tansiyon ve şizofreni gibi potansiyel hastalıkların ilk belirtilerinden biri bile olabilir. Grafoloji, yani kişilerin el yazılarını tahlil etme, adli süreçlere bile etki edebilen bir bilim dalı. 

İşte sizinle ilgili bilgileri ele verebilecek bazı yazı özellikleri:

Yazı boyutu: Karınca duası gibi küçük harflerle yazıyorsanız bu sizin utangaç, çekingen, titiz ve çalışkan olduğunuza delalet. Büyük puntolu yazıyorsanız bu da ilgiyi seven, insanlarla kaynaşmayı seven biri olduğunuzu gösteriyor. Harf boyutunuz makul ise siz de ikisinin makul bir karışımısınız demektir. 

Kelimeler arasındaki boşluk: Kelimeleriniz birbirinden uzaksa, özgürlüğünüze ve kişisel alanınıza düşkün birisiniz. Kelimeleriniz arasındaki boşluk kısaysa yalnızlığa dayanamayan birisiniz.

Dar ve geniş harfler: Harfleriniz yukarıya ya da yana çekilmiş gibi ince uzun ve darsa bu, duygularınızı kısıtlayan, şüpheci ve başkalarının duygularından fazla etkilenmeyen biri olduğunuza işaret. Daha geniş ve açık harflerle yazıyorsanız bu daha rahat, açık görüşlü ve spontane biri olduğunuz anlamına geliyor.

‘İ’ ve noktası: Noktanın yeri pek çok şey söyleyebilir. Noktayı yükseğe koyuyorsanız muhtemelen güçlü bir hayal gücüne sahipsiniz. Harfe çok yakın konumlandırılmış nokta empati kuran, detaycı biri olduğunuza delalet. Sola konulan nokta, her şeyi ertelemeyi sevdiğinizin göstergesi. Yuvarlak şeklinde içi boş nokta çocuksu kişiliğin işareti. Çizgi halindeki nokta ise kendini çok eleştiren biri olduğunuza işaret ediyor.

Harflerin şekli: Yuvarlak ve dağınık harfler, yaratıcı ve sanatçı bir ruha işaret. Sivri kenarları olan harfler agresif, zeki insanların yazılarında görülüyor. Bir yazıda birbirine bağlanan harfler gördüğünüzde, yazarının rasyonel bir insan olduğundan emin olabilirsiniz.

Basınç: Kağıda basınç uygulayarak yazan sadakat konusunda güvenilir, olaylara karşı ciddi bir tutumu kolayca takınabilen insanlar. Basıncın dikkat çekecek kadar fazla oluşu eleştirilere kapalı bir kişiliğe delalet. Kâğıda bastırmadan yazanlar empati duyguları gelişmiş ama fazla enerjik olmayan kişiler.

Hız: Yazınızı karmaşıklaştıracak kadar hızlı yazıyorsanız sabırsız birisiniz. Yavaş ve dikkatli yazıyorsanız bu, organize bir kişiliğe sahip olduğunuz anlamına geliyor.

Eğim: 
Biraz sağa doğru italik yazıyorsanız bu yeni şeyler deneyimlemeyi sevdiğinizi gösteriyor. Sola eğimli yazı ise arkadan iş çevirmeyi sevdiğinizi... Dümdüz yazıyorsanız duygularınıza izin vermeyen, mantıklı bir insansınız demektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol