Öğretmen Diyarı

Eğer belli bir yaşa ulaşmışsanız artık yaşlanmıyorsunuz

İnsanda yaşlanma sürecinin durma noktasına geldiği bir yaşın olduğu ve bu yaşın geri çekilebileceği olasılığı artık su götürmez bir gerçek. Yaşlanmanın durduğu gerçeğinin gün yüzüne çıkması yaşam süresinin uzatılması gibi ezelden beri var olan bir arzunun da günün birinde gerçeğe dönüşebileceğine işaret ediyor.

 

1929 yılında yaşlı bayanlar üzerinde yapılan ve ilgi çekmeyen çarpıcı araştırmanın sonuçları, şimdi deneysel olarak da kanıtlandı! Üreme özelliğini uzun süre devam ettirenlerin belirli bir yaştan sonra yaşlanmaları da duruyor! Bu özelliğin beslenme tarzı ile ilişkili olduğuna ilişkin bulgular var..

 

Britanyalı istatistik uzmanları Major Greenwood ile J.O. Irwin, 1939 yılında, Human Biology dergisinde pek dikkat çekmeyen bir yazı yayımladılar. 1939 yılı bilimsel tarih yapmak için kötü bir yıl olduğu gibi, söz konusu yazı da dirimbilimci (biyolog) ve doktorların çoğunu kesinlikle ürkütecek nitelikte bir matematik içeriyordu.

 

Yazı, ayrıca, akla hayale gelmeyecek bir buluşu da içermekteydi. Greenwood ve Irwin, yaşları 93 ve üzerinde olan kadınların ölüm oranlarını inceliyorlardı. Araştırmacılar, erişkinlerde olduğu gibi, bu yaş grubunda da yaş ilerledikçe ölüm oranlarının artacağını düşünüyorlardı.

 

Oysa sonuç hiç de öyle olmadı. Tam tersine, 93 ile 100 yaş arasında ölüm oranlarındaki ivmenin neredeyse bir durma noktasına geldiği görüldü. 99 yaşındaki minik hanımların öbür dünyaya göçme olasılığı 93 yaşındakilerden pek de farklı değildi.

 

e-psikiyatri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol