Öğretmen Diyarı

Eğer aynaya çok bakıyorsanız...

Memorial Şişli Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Uz. Dr. Cem Hızlan, kişinin görünümünde gerçek olmayan, imgesel bir kusur ile sürekli meşgul olması olarak tanımlanan 'beden dismorfofobik bozukluğunun' hastaların kendilerini günlük yaşamdan soyutlamasına neden olduğunu belirtti. 

Hızlan, dismorfofobi bozukluğu yaşayan kişilerin zamanının büyük bir bölümünü ayna karşısında geçirdiğini söyledi. Dismorfofobi bozukluğu hakkında bilgi veren Hızlan, 'Dismorfofobi bozukluğu, kişinin bedensel görünümünün bir ayrıntısını aşırı önemsemesi ve bununla ilgili çeşitli biçimlerde uğraşarak zamanının pek çoğunu bu ayrıntıyla ya da dolaylı biçimde onunla bağlantılı şeylerle geçirmesi halidir.
Bu durum kişinin sosyal ve mesleki hayatında bir takım olumsuzluklara neden olur. Kişi için rahatsızlık veren bedensel ayrıntı gerçekte fark edilmeyebilir ya da hafif düzeyde dikkati çekici bir özellik olabilir.
Bu bozuklukla kastedilen nokta belirgin bir bedensel kusurun yarattığı ruh hali değildir. Bu özellikleriyle bu bozukluk, zamanla somatoform bozukluklara yol açar' dedi.
Somatoform bozukluğu yaşayan kişilerin, bir hastalığı olduğuna inandıklarını ve hekimlerin bunu fark edemediğini söyleyerek sürekli doktor değiştirdiğini ifade eden Hızlan, şöyle devam etti: 'Beden dismorfik bozukluğunda da aynı davranış biçimi, hayali ya da belirsiz bir beden kusuru üzerine odaklanır.
Bu kusurun muhatapları genelde estetik cerrahlar olur; ancak var olduğuna inanılan kusurun özelliği, farklı alanlardaki uzmanların da süreç içine katılmalarına yol açabilir.
Bu arada hastanın çevresindeki insanlar da sürekli bu kusurun varlığı üzerine inandırıcı olmaya çalışan açıklamalar dinlemek zorunda kalırlar.'
 
Haberay.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim