Öğretmen Diyarı

E-kitap Okumak Sağlığa Zarar Veriyor

E-kitap Okumak Zarar Veriyor

Son zamanlarda özellikle akıllı telefonlarının kullanımı artması ve ekran büyüklüğünden dolayı kullanıcıların kitap okuma alışkanlığı daha yüksek noktalara geldiği haberleri sevindirici olmaktadır. Fakat Harvard Tıp Fakültesi 'nde yapılan son araştırmaya göre e-kitap okumak sağlığa bazı olumsuz etkilerinin olduğu tespit edildi.

Özellikle yatağa girdiğimizde karanlık bir ortamda uykumuz gelsin diye yada biraz cık göz gezdireyim diye akıllı cihazlarınızdan okumak için açacağınız kaynaklar bizlere zarar vermektedir. Çünkü akıllı cihazların okuma esnasında direk olarak gözümüze vuran ışığı ciddi şekilde uyku problemleri oluşturduğu tespit edilmiş.

Araştırmada yatmadan önce e-kitap okuyan ve normal baskı kitap okuyan arasındaki fark gözlemlenmiş

Deneye katılan kişiler araştırma bölgesinde uyku laboratuvarlarında ilk 5 gün sadece e-kitap okumuşlar. Diğer 5 gün ise baskılı kitap okumuşlar.

E-kitap okuyan kişilerin kanında uyku düzenini sağlayan melatonin üretimini olumsuz etkilediği görülmüş ve e-kitap okuyan kişiler sabah uyandıklarında daha yorgun oldukları ve ilerleyen günlerde uykuya dalma sürelerinde gecikmeler olduğu tespit edilmiş. Melatonin üretimi azalan kişilerde derin uyku sağlayamadıkları ve uyku düzenlerinde bozulmalar olduğu gözlemleride sağlanmış.

Uyku bozukluğu yaşayan kişilerde sağlık yönünden olumsuz etkiler oluşmaktadır. Özellikle kalp ve damar hastalıklarının artmasına sebep olmaktadır.

Uzmanlar e-kitap okuyan kişilerin daha aydınlık ortamlarda ve ekranlarının ışık yayma seviyesini düşürerek kullanmasını tavsiye ediyor.

Yazan: Ender ALTAN | Mysubh.com editörü | ender@mysubh.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim