Öğretmen Diyarı

Dünyanın en pahalı baharatı

Dünyanın en pahalı baharatı `safran` Afganistan`da ekimi yaygınlaşan dünyanın en pahalı baharatı, gelecekte ülke ekonomisini kurtarabilir. Altı bin kişinin ter döktüğü safran tarlalarında hasat ise oldukça meşakkatli. Safran dünyanın dört...

Dünyanın en pahalı baharatı `safran`

Afganistan`da ekimi yaygınlaşan dünyanın en pahalı baharatı, gelecekte ülke ekonomisini kurtarabilir. Altı bin kişinin ter döktüğü safran tarlalarında hasat ise oldukça meşakkatli.

\"Dünyanın

Safran dünyanın dört bir yanında yemeklerde, parfümlerde, kumaş boyamada ve geleneksel tıpta yoğun olarak kullanılan bir baharat.

Birkaç parça kırmızı safran ile son derece renkli, aromatik ve şifalı bir çay hazırlamak da mümkün.

Aslında safran, kırılgan Afgan ekonomisini canlandırmak ve Taliban`a para kaynağı sağlayan yasadışı afyon üretimine alternatif sunmak açısından ideal bir ürün.

Ancak bu basit bir çözüm değil, zira bu alanda maliyetler oldukça yüksek.

\"Dünyanın

Sert kış koşullarının bütün mahsulü yok etme riski var.Dünya safran üretiminin yaklaşık yüzde 90`ı İran`da gerçekleştiriliyor.Üstüne üstlük komşu ülke İran`ın piyasada hakimiyeti söz konusu.

Ancak uluslararası finansal destek sağlanırsa safran afyonun yerine geçip Afgan ekonomisinin rengini değiştirebilir.Afganistan’da ekimi yaygınlaşan dünyanın en pahalı baharatı, gelecekte ülke ekonomisini kurtarabilir. Altı bin kişinin ter döktüğü safran tarlalarında hasat ise oldukça meşakkatli.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim