Öğretmen Diyarı

Dünyadan En İlginç Düğün Gelenekleri

Eğer bizim düğün adetlerimizden şikayetçiyseniz, ya da bu adetlerimizi garip buluyorsanız gelin bugün sizlerle dünyaya açılalım ve dünyanın dört bir yanındaki düğün adetlerini öğrenelim. Emin olun bazı adetlerde bu ülkede yaşadığınıza şükredeceksiniz.

 

POLONYA

 

Dansöz bizim düğünlerde pek yer almaz, bilirsiniz. Ama gelin görün ki Polonya’da işler böyle değil. Polonya’da düğünün tam ortasında bir dansöz var. Evet, tam ortasında çünkü dansöz gelin oluyor!

 

Dans edemem, ay ben beceremem falan yok, Polonya’da gelinler dansöz gibi dans ediyor, hem de para karşılığında.

 

İSKOÇYA

 

Valla İskoçya’nın adeti de biz kızlara hiç yaramıyor. Gelin düğünden bir gün önce sokağa çıkarılıyor ve yumurta, domates gibi maddelerle kirletiliyor. Baştan aşağıya kirlenen gelin ardından damadın evine geliyor ve aile büyüklerine ayaklarını yıkatıyor. O cefaya bu sefa az kalıyor ama neyse! Şaka bir yana bu gelenek çiftin ömür boyunca mutlu olacağını temsil eden bir gelenek.

 

İskoçya’da uygulanan bir diğer gelenek ise gelinin ayakkabılarına bozuk para koyması. Anlayacağınız İskoçya halkı gelinleri düğünde pek rahat ettirmek istemiyor…

 

PAKİSTAN

 

Ülkenin bazı bölgelerinde damat adayı kızı istedikten sonra aile büyükleri tarafından en ağır küfürlere, hakaretlere ve laflara maruz bırakılıyor. Damat bu esnada soğukkanlı olmalı ki kızı alabilsin.Damat ne kadar soğukkanlıysa o kadar iyi bir aday oluyor aile büyüklerinin gözünde.

 

 

FAS

 

Fas’ta düğünler bir gün değil tam yedi gün sürüyor. İlk gün süt banyosu yapan gelinin ellerine ve ayaklarına kına yakılıyor. Düğün esnasında da sık sık kıyafet değiştiriyor. Bir gelinlik tanımı yok Fas’ta. Yani her gelin standart şeyler giymiyor, beyaz giyen linç edilmiyor. Ama gelin elbette pahalı kıyafetler giyiyor.

 

HİNDİSTAN


Hindistan’da da işler biraz karışık. Düğünde kayınvalidesinin evine gelen damat bir güzel ayaklarını yıkatıyor. Geline falan değil canım, kayınvalidesine! Kendisine bir de süt ve bal ikram ediliyor. Ardından düğün yerine geçiliyor.

 

Düğün yerinin ortasında yakılan kutsal ateşin etrafında dört kere dönen gelin ve damat ardından masalarına doğru koşmaya başlıyorlar. Hızlı koşan kazanıyor! Masaya ilk oturanın evde sözünün geçeceğine inanılıyor.

 

İSVEÇ

 

Misafirler düğünde gelin ve damadı öpüyorlar. Buraya kadar her şey normal. Ama eğer gelin ortalarda görünmüyorsa, örneğin tuvalete gitmişse bütün kadın misafirler sıraya giriyor ve damadı öpüyor. Eğer ortalarda görünmeyen kişi damatsa bu sefer tüm erkek misafirler sırayla gelini öpüyor.

 

 

 ÇEK CUMHURİYETİ

 

Çek Cumhuriyeti’nde yapılan düğünlerde gelin, damadın yakın arkadaşları tarafından kaçırılıyor ve saklanıyor. Ardından damat onu buluyor ve damadın onu bulması  gelinin onun tarafından hep korunup kollanacağı anlamına geliyor.

 

Düğünün sonunda gelinin duvağı ve damadın ayakkabıları misafirler arasında gezdiriliyor. Misafirler de çiftin balayı için duvak ve ayakkabının içine para koyuyorlar.

 

FRANSA

 

Gelin, düğün günü düğüne gitmeden önce upuzun bir banyo yapar. Bunun sebebi eski aşklarından ve ilişkilerinden arınma isteğidir. Ardından damat gelir ve gelini alır, beraber yürüyerek kiliseye giderler. Kilisenin önünde duran çocukların elindeki kurdeleler de gelin ve damat tarafından kesilir. Bu, hayatları boyunca her zorluğun üstesinden beraber geleceklerinin temsilidir.

 

AFRİKA

 

Afrika’nın bazı bölgelerinde var olan uygulamada, damat adayı kızı ailesinden istiyor. Eğer aile evlenmelerini kabul ederse, damat adayı geline para ve fıstık veriyor. Gelin fıstığı damatla bölüşüyor, aynı zamanda kendilerini tanıştıran, ilişkilerine aracı olan kişiye de biraz fıstık veriliyor. Aracı olan kişiye fıstık verilmesi komşulara ve akrabalara düğün daveti anlamına geliyor.

 

VİKİNGLER

 

Vikingler zamanında da başlık parası sistemi varmış. Tabi onlarınki biraz daha farklı, açık artırma şeklinde. Damat adayı bir fiyat teklif ediyor ve kız babasıyla beraber bu fiyat üzerinden pazarlık yapıyorlar. Belirlenen para miktarı çeyiz için kullanılıyor.

Düğün esnasında gelinin sağ ayağına babası gümüş, annesi de sol ayağına altın takarmış. Bu hareketin anlamı ise çiftin ömrü boyunca altın ve gümüş sıkıntısı çekmesini önlemek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim