Öğretmen Diyarı

Dünyadan 8 garip düğün gelenekleri

Çılgın kayınvalideler, yorucu gelinlik provaları ve birbirinden değişik gelenekler sizi çok mu strese sokuyor? Bugün size bahsedeceğimiz sekiz birbirinden çılgın evlilik geleneğini okuyunca rahat bir nefes alacağınıza ve halinize şükredeceğinize emin olabilirsiniz!

Marquesas Adaları

Tahiti’de bir düğün mü hayal ediyorsunuz? Yanınızda topuklu ayakkabı getirmediğinizden emin olsanız iyi olur! Marquesas Adaları’nda gelin ile damadın, düğün resepsiyonundan sonra arkadaşlarının ve ailelerinin üzerine basarak yürüme geleneği var ve gerçekten de herkes yere yatıp, bir ”insan halısı” oluşturuyorlar ve yeni evli çift, bu ”insan halısı” nın üzerinden geçerek, kapıya ulaştıktan sonra balayı için yolcu ediliyor.

Ukrayna

İşte size bir önceden hazırlık şekli! Çiftin ileride boşanabileceği ihtimalini göz önünde bulundurularak, çiftin arasını yapan arkadaşlarının bir kuklası yapılıyor ve evlilik seramonisinden sonra bu kukla ateşe verilerek, çiftin arasını yapan arkadaştan intikam alınıyor.

 

xİskoçya

Gelinin bekarlığa vedasını organize etmek, ona akıl vermek ve gelinliğinin kuyruğunu tutmak gayet normal bir şekilde nedimenin görevi. Ama bir başka gelenekleri daha var ve pek normal olduğu söylenemez! İskoçya’da, düğün için ne kadar çok özenilmişse, gelin o kadar pisletiliyor. Düğünden önce, gelinin üstüne kesilmiş süt, ölü balık, bozulmuş yemek, katran ve tüyler dökülüyor ve daha sonra gelin, gece içmeye çıkarılıyor. Buna, ”gelini karartmak” deniliyor. Bunu yapmalarının sebebi ise, gelini evliliği boyunca başına gelebilecek utançlar ve problemlere karşı hazırlamak.

Kuzey Boreno

Balayı dediğiniz yeni evli çiftin bol bol romantizm ve seks yaşadığı zaman olmalı, değil mi? Anlaşılan Kuzey Boreno’da yaşayan Tidong Halkı için aynı şey söz konusu değil! Çünkü evlendikten sonra yeni evli çiftin 3 gün ve 3 gece boyunca tuvaleti kullanması yasak! Üstelik bundan emin olmak için aileleri tuvaletlerin önünde sırayla nöbet tutuyorlar! Böylece, çiftin birlikte mutlu ve uzun bir hayat süreceğine ve bir sürü çocukları olacağına inanıyorlar.

Çin

Siz hep düğünlerde ağlayanlardan mısınız? Çin’de bütün kadınlar öyle. Geleneklere göre gelin, düğünden bir ay önce ağlamaya başlamalı. Bu bir ay boyunca gelinin annesi, anneannesi, babannesi, halası ve kardeşleri de bu ağlama festivaline katılıyorlar. Bu size yeterince çılgınca gelmediyse, gelin düğün gününde bir de ağlamalı evlilik şarkısı söylemeli. Bunu ne kadar güzel görünerek söylediği de önem teşkil ediyor.

 

Hindistan

Hindistan’da insanlar, bir hayalet tarafından kışkırtılan kaplanın kendilerine saldırmasını önlemek için keçilerle evleniyorlar. Ayrıca diş ile doğan bebeklerin lanetli olduğuna ve kötü şans getireceğine inanıyorlar. Doğan çocuğun bu kötü lanetten kurtulmasının tek yolu da bir hayvanla evlendirilmesi (genellikle keçi ya da köpek).

 

Moritanya

Kuzeybatı Afrika’da gelin ne kadar şişmansa o kadar iyi. Çünkü erkek, kilolu kadınla evlenerek kendisinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Karın yağları, vücuttaki çatlaklar ve fazlasıyla büyük baldırlar bir erkeğin karısını tatmin edecek kadar zengin olduğunun göstergesi. Ayrıca Leblouh adlı bir ritüelde, 5-15 yaşları arasındaki kızlar şişmanlama çiftliklerine gönderiliyorlar ve milyonlarca kalori almaları için zorlanıyorlar ki hemen kilo alabilsinler. Bu, onları evliliğe uygun olmaları için hazırlanmalarını sağlıyor. Ama bu kampların sadece dondurma ve dedikodudan ibaret olduğunu sanmayın! Bu oldukça ciddi bir ritüel. Kadınlar yemeyi reddettikleri zaman dövülüyorlar ve birçok kadın obezite sebebiyle sağlık sorunları yaşıyor.

Güney Afrika

İşte bu gerçekten birçok ailenin kendi bünyesine katmak isteyebileceği bir gelenek; düşmanlık! Düğün sırasında, gelin ve damat tarafları birbirlerine hakaret yağdırırlar ve her bir hakaret bir öncekinden daha kırıcı olmalı.

Bu birbirinden ilginç evlilik ritüllerini okuyunca, evlenmek, bize eskisi kadar zahmetli ve zor bir süreç gibi gözükmemeye başladı. Siz ne dersiniz? Sizin de bildiğiniz ilginç gelenekler varsa, bizimle paylaşabilirsiniz.

eniyikadin.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol