Öğretmen Diyarı

Domuz Gribi Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler!

İnfluenza H1N1, diğer adıyla 'Domuz Gribi' kabusu hayatımıza yeniden girdi. İstanbul, Kırşehir, Çankırı, Van, Adana, Niğde ve Diyarbakır gibi illerden arka arkaya ölüm haberleri geldi ve gelmeye de devam ediyor.

Peki Domuz Gribi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Bu ölümcül hastalıktan nasıl korunabiliriz? Son 50 Yılın En Önemli Salgını Sağlık Bakanlığı sitesi verilerine göre domuz gribi, (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 'geniş çaplı salgın' olarak tanımlanan "İnfluenza H1N1" yani domuz gribi, son 50 yılın en önemli salgını olarak kabul ediliyor. 2009 yılının Mart ayında Meksika'da kitlesel bir salgına dönüşerek ortaya çıkan hastalık, domuzlarda görülen bir tür grip virüsünün genetik değişim geçirmesi nedeni ile "domuz gribi" adını aldı. Salgın hastalık 2009 Mart'ından sonra Latin Amerika ve Amerika'nın ardından tüm dünyaya yayıldı. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır. Nasıl Korunmalı? Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülüyor.

Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmakta. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabiliyor. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır. Kapı kolu, masa, bardak vb yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır.

Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benziyor.

Bunlar; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermekte. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebiliyor.

Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.

Acil Müdahale Gerektiren Belirtiler:

-Zor nefes almak veya nefes darlığı -Bilinç bulanıklığı -Sık ve uzun süreli kusma Çocuklarda acil müdahale gerektiren belirtiler:

-Hızlı veya zor nefes alma

-Vücutta solgunluk ya da morarma

-Beslenememe

-Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil

-Huzursuzluk

-Ateşle beraber döküntü görülmesi

Tanısı: Tanı PCR yöntemi ile bu konuda uzmanlaşmış laboratuvarlarda yapılmaktadır.

* Domuz gribini tedavi eden ilaçlar var mıdır?

Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Son Not: Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:

-Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.

-Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.

-Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.

-Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.

-Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.

-Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.

KAYNAK:  http://www.haberanaliz.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol