Öğretmen Diyarı

Doğru iş arama teknikleri

İş aramak ciddi bir süreçtir. Doğru adımları atarak ve bir program çerçevesinde hareket ederek bu süreci planlayabilir, kendiniz için zamanı avantaja dönüştürebilirsiniz Nasıl mı?

İş aramak ciddi bir süreçtir. Bu süreç kimileri için çok kısa olurken kimileri için de uzun ve meşakkatli bir sürece dönüşür. Doğru adımları atarak ve bir program çerçevesinde hareket ederek bu süreci planlayabilir, kendiniz için zamanı avantaja dönüştürebilirsiniz Nasıl mı?

1- Kısa Vadeli Çözümlere Prim Vermeyin!

Niteliklerinizi, kariyer hedeflerinizi, kişisel özelliklerinizi iyi analiz edin. Hedeflerinizle uyumlu olduğu kadar donanımınızla da uyumlu alanlarda iş aramaya dikkat edin. Zaman ve enerjinizi etkin kullanın. Sizin için uygun olmayan pozisyonlara müracaat etmeyin. İş aramak bir süreçtir, bu süreci hayatınızda sık tekrar etmenize neden olacak tercihlerde bulunmayın. Sizin için uygun olmayan bir işi sırf bir işte çalışıyor olmak için kabul etmeyin, bu kabulleniş kısa vadede süreç tekrarına neden olacaktır.

2- Unutmayın, Bir İşiniz Olmadığına Göre Şu Andaki En Önemli İşiniz İş Aramak!

Elbette çalıştığınız süre boyunca çok yoruldunuz. Dinlenmek hakkınız. Ama unutmayın ki şu anda çok önemli bir işiniz var. Kariyerinizi planlamak! Adeta işe gider gibi sabah erken kalkmalı ve gününüzü programlamalısınız. Bu süreçte bir takım görüşmelere gideceğiniz gibi arayışlarınıza da devam edeceksiniz. Ayrıca günün hangi saatinde, bir görüşmeye çağırılmak için geri aranacağınızı da bilemezsiniz.

3- Kendinizi Sevin

Evet, zorlu bir süreçten geçiyorsunuz ve önceliğiniz iş bulmak. Ancak kendinizi iş bulmaya adamayın. Sosyal hayatınızda zaman ayırın, kendinizi rahatlatacağınız aktiviteleri yapmaya özen gösterin. Kendinizi zorlayarak işleri daha kolay bulunur kılamazsınız. Bu nedenle kendinizi sevin ve hırpalamayın. Panik halde oradan oraya koşturmak size yarardan çok zarar verir. Kendinizi sevin, sadece yapılması gerekenleri yapın ve zamanı akışına bırakın. Olacak olan olur.

4- İyi Planlama Başarı Getirir

Hemen her konuda hazırlıklı olacağınız bir plan program yapın. Özgeçmişinizi hazırlayın, gerekli müracaatları yapın. Görüşmelerde ne giyeceğinize karar verin ve hazırlayın. Hiçbir şeyi son dakikaya bırakmayın. Her an iş görüşmesine çağırılabileceğinizin farkında olun ve kişisel bakımlarınızı (saç-sakal tıraşı; manikür gibi…) ihmal etmeden her daim hazırlıklı olun.

5- Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Çevre önemli bir faktördür. Etrafınızda yer alan kişiler sizin iş arama sürecinizde en büyük destekçiniz oldukları gibi zaman zaman motivasyon kaybı yaşamanıza neden de olabilirler. Siz inançlı ve kararlı olduğunuz süre boyunca dış etkenler size etki edemezler. Bu süreçte sadece aile değil iş aramakta olduğunuz sektör ile ilintili arkadaşlarınız hatta sizin gibi iş arayan diğer kişiler de motivasyonunuz üzerinde etki yaratabilir. Yaşanan olumsuz deneyimlerin paylaşımının söz konusu olabileceği bu tüp durumlar sizi karamsar bir ruh haline sürükleyebilir. İşte bu nedenle iletişim kurun ama negatif etkileşimli alanlardan da uzak durun. İş arama sürecinde yaşanan olumsuzluk yüklü duygular sizi başarıdan uzaklaştıracaktır.

Anahtar Kelimeler:
doğru arama teknikleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol