Öğretmen Diyarı

DİZİLERDEN ÖĞRENDİĞİMİZ 10 HAYAT BİLGİSİ

Dizilerden neler öğrendik?

 

1. İNSANLAR YALAN SÖYLER

\"everybody-lies-wallpaper11\"

Dr. Gregory House (House)

Herkes yalan söyler. Tamam, akıl sağlığı en yerinde; hayata en doğru bakan karakter olduğu söylenemez House’un ama yaşamış da konuşuyor, vardır bir bildiği.

2. İNSANLAR TAHMİN EDİLEBİLİR VARLIKLARDIR

\"redjohn\"

Patrick Jane (The Mentalist)

Bir kişinin o an içinde bulunduğu koşulları aklınızda yeterince canlandırdığınızda bir sonraki hamlelerini veya ne düşündüklerini kestirmek çok da zor değil. Empati denemeden kurulmaz; ben empati kuramıyorum diyerek hiç kurulmaz.

3. İSTEDİĞİN HER ŞEYİ AYNI ANDA YAPAMAZSIN

\"ari-gold\"

Ari Gold (Entourage)

Ne kadar çok istiyoruz değil mi; işlerimiz aynı anda yapılsın bitsin, ailemle vakit geçireyim, sinemada görmek istediğim bir film var onu izleyeyim, ama arkadaşımın doğum günü partisi var onu kaçırmamam lazım. Anlık işler değil, hayatınızın farklı parçaları da aynı anda kontrol altında tutulamıyor bazen. Önceliklerinizi belirlemelisiniz, her şey aynı anda olmuyor çünkü.

4. TAKIM ELBİSE ÖNEMLİDİR

\"barney-stinson-suit\"

Barney Stinson (How I Met Your Mother)

Erkek arkadaşlar, takım elbise giyin. Takım elbise güzel bir şey.

5. SEVDİKLERİN İÇİN SAVAŞMALISIN

\"harvey-specter\"

Harvey Specter (Suits)

Sevdiklerinizin bir sıkıntısı olduğunda onun sıkıntısı sizin de olmalı. En yakın arkadaşınız üzgün olduğunda kahrolun demiyoruz, ama mutlaka yanında olun. Sonuçta sevinçler paylaştıkça artar, üzüntüler paylaştıkça çoğalır. Ayrıca etrafınızda kaybetmemek için savaşmaya değecek insanlar varsa, onları kaybetmemek için savaşın.

6. HİÇBİR ŞEY MÜKEMMEL DEĞİL, TADINI ÇIKAR

\"enhanced-6022-1395259096-1\"

Friends

“Well, it hasn’t been your day, your week, your month or even your year.”

Yaşamda her şey mükemmel gitmek zorunda değil, hatta hiçbir şeyin iyi gitmediğini bile düşünebilirsiniz. Oturup bunun için hayıflanmanın hiçbir faydası yoktur, bunun yerine var olanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın.

7. OLUR OLMADIK ŞEYLERE İNAN, ÇOCUKLUĞUNDAN VAZGEÇME

\"richard-castle\"

Richard Castle (Castle)

Çocuk olmak hayal kurmak demek, yaratıcı olmak demek; alakasız anlarda alakasız şeyler yapmak, ama bunu yaparken de sevimliliğinden ödün vermemek demek. Hâlâ çocuk olamamamız için hiçbir sebep yok.

8. KİMSEYE KOLAY KOLAY GÜVENME

\"littlefinger\"

Game of Thrones

George R.R. Martin’inki biraz abartı belki ama insanlara güvenmeden önce 1 kere 2 kere değil, 7 kere 10 kere düşünmek lazım. Sonra siz üzülüyorsunuz.

9. SUÇU KENDİNDE DE ARAMAYI UNUTMA

\"will-mcavoy\"

Will McAvoy (The Newsroom)

Bir gerginlik olduğunda suçu karşı tarafa yüklemek, hatta kızıp aksi davranmak, kendini tamamen haklı görmek kolaya kaçmaktır. İki taraf da kendisinde suç olma ihtimalini düşünür, soruna daha ılımlı yaklaşırsa çözülmeyecek hiçbir şey yoktur.

10. HERKES ÖNEMLİDİR

\"doctor-who-matt-smith1-460x630\"

11. Doktor (Doctor Who)

Biri diğerinden daha az zeki, daha alt bir kademede çalışıyor, daha az arkadaşı var veya daha az parası var diye ondan daha önemsiz olmaz. Dolayısıyla kimsenin kimseyi küçük görmeye de hakkı yoktur. Burada doktorun sözünü paylaşmak lazım:

“900 yıllık uzay ve zamanda daha önce, önemli olmayan hiçkimseyle karşılaşmadım.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim