Öğretmen Diyarı

Dizel aracın ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler !

Dizel motoru, içten yanmalı bir motor tipidir. Daha özel bir tanımla dizel motor, oksijen içeren bir gazın (genellikle bu atmosferik havadır) sıkıştırılarak yüksek basınç ve sıcaklığa ulaşması ve silindir içine püskürtülen yakıtın bu sayede alev alması ve patlaması prensibi ile çalışan bir motordur. Bu yüzden benzinli motorlardan farklı olarak ateşleme için bujiye ve yakıt oksijen karışımını oluşturmak için karbüratöre ihtiyaç yoktur.

Dizel motor araçlar pek çok kişi için düşündürücü olabilmektedir. Gerek açabileceği masraflar olsun gerek araç bakım giderleri gibi ayrıntılar insanın dizel motor almaktan uzaklaştırmaya yetmektedir ama biz, yapmamız ve yapmamamız gereken şeyleri bilirsek bu sıkıntı ortadan kalkacaktır..

Dizel motorun ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler ve püf noktalar:

Doğru Yakıt Seçimi

Yüksek standartlara sahip yakıt kullanımı daha az aşınmaya sebep olduğundan  enjektörde tıkanma oranını düşürerek yakıt pompasındaki kaçak ihtimali daha düşüktür.

Düşük kalite oranına sahip mazottan kaçınmak için şehir merkezlerinden mazot almanız daha güvenilir olacaktır. Ayrıca düzenli olarak mazot filtresini değiştirmek de aracın ömrünü uzatmakta yardımcı olacaktır. 

 

 

Daha uzun ömürlü Turbo

Dizel motorunu etkileyen bir diğer unsurda Turbo ömrünü uzatmak. Aracınızı park ederken gaz pedalını çok kullandıysanız, motoru durdurmadan önce 20-25 saniye beklemeniz turbo basıncının düşmesine ve turbonun daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır.

Doğru devirde aracı verimli kullanmak

Aracınızı doğru devirde kullanmak tüm motorlar için performans arttırıcı olacaktır. En hızlı tepki aldığınız an, korumanız gereken idal devirdir. Dizel motoru hiçbir zaman yüksek devirde kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Araç bakımını önerilen süreden önce yapın

Önerilen bakım periyotları Avrupa standartlarına göre hesaplanmaktadır ancak ülkemizde hava kirlilik oranı daha yüksek olduğundan filtrelerde yaşanan tıkanmalar daha çabuk gerçekleşmektedir. Ayrıca yakıt kalitesinin de Avrupa standartlarından düşük olması yakıt filtresinin daha erken tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle araç bakımı için önerilen periyotlardan önce bakım yaptırmanız istenmeyen tıkanmaları önlemek için etkili olacaktır.

tecrubelikutuphane.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim