Öğretmen Diyarı

Değeri Bilinmeyen Türk Dizileri

Ülkemizde seyirci kitlesi ve reyting sistemine kurban giden o kadar kaliteli dizi oldu ki, artık kaliteli bir dizi görünce “ya bunu kaldırırlar” diyoruz. Özellikle komedi alanında kendini kanıtlamış Leyla ile Mecnun, İşler Güçler gibi yapımlardan sonra ne yazık ki kaliteli bir komedi dizisi, düzeltiyorum; komedi dizisi kalmadı. İşte o değeri bilinmeyen Türk dizileri…


 

BEHZAT Ç.

behzat1

Behzat amir ve fiyakalı sözleri ile ünlenmiş bir dizidir kendileri. Zaten Türkiye topraklarında yaşıyorsanız ismini duymamanız mümkün değil. Replikleri hâlâ sosyal medya ortamlarında dolanır, küfürleri arkadaş ortamlarında yankılanır, efkarlıyken açılıp bir iki sahnesi izlenilir… Rakı sofrası ve Neşet Ertaş eşliğindeki sahneleri ile dramın dibini sıyıran Behzat Ç. ‘yi unutanın kalbi kurusun.

LEYLA İLE MECNUN

leyla-ile-mecnun--748x350

 

Benim görüşümce yerli yapımlarda en iyi dram sahneleri, en iyi komedi dizilerinden çıkıyor. bkz: Leyla ile Mecnun, Kardeş Payı, İşler Güçler… Leyla ile Mecnun yayından kaldırılmasının ardından inadına defalarca, daha fazla izlenen bir dizi. Arkadaş geyiklerinde bahsi geçen, esprileri yapılan, seyircilerinin üsluplarını değiştiren bir dizi kendisi. İsmail abisi ile abiliği, Yavuz abisi ile içtenliği, İskender babası ile babalığı, Mecnun’u ile aşığı, Erdal Bakkal’ı ile yaban çakallığını Türk seyircilere öğretmiş, mizah seviyesini en üstlere çıkartmıştı. Dizinin Leyla the Band isimli müzik grubu ise kulak paslarını silecek nitelikte.

İŞLER GÜÇLER

işler güçler

Birçoğunuzun Selçuk Aydemir’i tanıdığı ilk dizi olan İşler Güçler, aslında erken final yapmadı, yayından kaldırılmadı fakat reytinglerde hep geri düştü. Neyse ki kanal “bu reytingler ne yeağ” diyip diziyi yayından kaldırmadı da doya doya izledik. Ahmet Kural, Murat Cemcir ikilisi yeni bir Zeki-Metin mi sorularını akla getiren, Leyla ile Mecnun’da tanıdığımız Sadi Celil Cengiz için “bu da süper oyuncuymuş ya” dedirten, mizahıyla kahkahalara, dram sahneleri ile gözyaşlarına boğan bir “Selçuk Aydemir” klasiği. Hatırlamayanlar için Selçuk Aydemir, Düğün Dernek’in senarist ve yönetmenidir.

SUSKUNLAR

suskunlar

Bunu soruyordunuz değil mi? Ekledim ekledim merak etmeyin. Geldik Suskunlar’a, Türkiye’nin bana göre gelmiş geçmiş en çok ağlatan dizisine… Oyuncu kadrosu, karakterler, tipler, mekanlar, yönetmen, senaryo (daha sayayım mı?) her şey dört dörtlük. E kardeşim böyle dört dörtlük bir dizi reytinglerde geriye düştü diye alel acele saçma bir finalle son bulur mu? Türkiye’de buluyor ne yazık ki. Hiç izlemeyen biri bile Youtube’a “suskunlar dram sahnesi” yazıp açtığında eminim oldukça duygulanacaktır. Böyle bir dizi bir daha gelmez diyorum, listenin diğer dizisine geçmeden önce senaryonun yurtdışından çevirme olduğunu da hatırlatmak istiyorum. (e ama güzel senaryo)

KARDEŞ PAYI

s-9482f7891770783391bbf71ce35817117b5914d0Bana göre ikinci sezonu çok müthiş olmasa da ilk sezonu ile komedi adına beni tekrar umutlandıran bir dizi Kardeş Payı. Murat Cemcir & Ahmet Kural ikilisine bu defa Seda Bakan gibi güzel bir bayan oyuncu eşlik ediyor, ve hem gözlerimize (gülmekten yaş geliyor ya hani) hem karnımıza etki ediyor. Ülkemizde bolca bulunan fakat değeri bilinmeyen bor elementi ile çalışan bir motor icat eden Mucit Kardeşler’in maceralarına tanıklık ettiğimiz diziyi izlemediyseniz, çıkış butonu sağ üstte, Youtube ise yerinde duruyor, açın hemen izleyin.

MUTLU OL YETER

00_d

Tam “Ali Atay’ı özledik biz” dediğimiz sırada ATV’de yayınlanmaya başlayan dizi için ben zaten “ATV’de yürümez bu iş” diyordum, sağolsun beni haksız çıkartmadılar, erkenden final bile yapmadan kaldırdılar güzelim diziyi. Türk reyting sistemine bir kez daha iç geçirip hafiften saydırmamıza sebebiyet veren bu cânım dizide afişte gördüğünüz gibi birbirinden başarılı oyuncular yer alıyor. Konusu da bir acayipti zaten, değerini bilmediler değerini!

BEŞ KARDEŞ

beş kardeş

O sıcak aile ortamını bize yaşatırken, oldukça da güldüren, eğlendiren bir dizi ile listemize nokta koyalım dedim. Leyla ile Mecnun’un yönetmeni Onur Ünlü senaryoya el atıyor ve Beş Kardeş’i Kanal D ekranlarına taşıyor. Ama ne yazık ki değeri bilinmeyen bu güzelim dizi ekranlara ara veriyor. Bakın final demiyorum, ara diyorum. Neemiş yazın daha fazla reyting alırmış, o zaman yayınlamaya devam edeceklermiş. E ne oldu hacı? Yayınladılar, yine reyting alamadılar. Sonra apar topar final yapıp diziyi yayından kaldırdılar. Ve bu dizinin de değerini bilemediler. Konusuna gelecek olursak, anne ve babasını kaybetmiş beş kardeşin en büyükler evlenmeye kalkınca, diğerleri biz napcaz diyip ordan oraya koşturmaya başlıyorlar ve komediyi bizlere yaşatıyorlar.


İşte değeri bilinmeyen yerli yapım yedi dizi… Özellikle komedi konusunda oldukça geride olmamıza rağmen reyting denen sistem ile dizilerde kısa etekli, dekolteli güzel kızlar yoksa, kimin eli kimin cebinde belli olmayan aşk serüvenleri yoksa biz de yokuz diyen kanallar sayesinde kaliteli diziler erkenden final yapıyor. Kaliteli yönetmen ve senaristler televizyona küsüp bir daha TV işi yapmam diyor. Nasıl olacak bilmiyoruz ama umarız kısa sürede kendilerine gelirler ve bizlere kaliteli diziler sunarlar,

 

http://www.filmiyakala.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim