Öğretmen Diyarı

Daha iyi bir gün için 5 pratik öneri

Yoğun ve stresli olduğunuz zamanlarda kendinize yalnızca 5 dakika ayırmak dünyanın en zor şeyi gibi görünebilir. Kendinize ayıramadığınız bu zaman yığınının sizi daha çok strese sokmasına izin vermek yerine gününüzü biraz daha keyifli hale getirebilecek bu 5 fikri deneyin.

 

'Yapılmayacaklar listesi' hazırlayın

Hepimiz 'yapılacaklar listesi' hazırlarız. Ancak yenileri eklenerek sürekli uzayan yapılacaklar listesi hazırlamak yerine 'yapmasam da olur' diyebileceğiniz şeyleri yazın. Listenizi, sizi sadece önemli işlerinizden alıkoyan işlerle doldurun. Gününüze bu yapılmayacaklar listesiyle başlayarak bu listeye öncelik verin.

 

Yanınıza sizin için anlam taşıyan bir eşya alın

Evden çıkmadan önce yanınıza küçük ama sizin için anlamı olan bir şey alın. Bu fotoğraftan takıya kadar her şey olabilir. Sizin için önem taşıyan herhangi bir küçük hatıra, hayatta asıl önemli olan şeyi size hatırlattıkça işe yarayacaktır.

 

Beyninizi dinlendirin

Yoğunluktan artık kendinizi kaybetmeye başladığınızı hissettiğiniz zaman 5 dakikalığına beyninizin fişini çekmeyi deneyin. Zihninizi iç diyalogdan uzaklaştırıp nefes almaya odaklanmak sakinleşmenize ve işinize tekrar odaklanmanıza yardımcı olur.

 

Minnet listesi hazırlayın

Hayatta gerçekten minnettar olduğunuz 3 şeyi not edin. Bunu yapmak hem önceliklerinizi değiştirir hem de sizi gerçekten mutlu eden ve günlerinizin daha iyi geçmesini sağlayan şeyleri görmenize yardımcı olur. Kahvenizin tam istediğiniz gibi olması, trafikten kaçmak veya o dört dörtlük park yerini bulmak gibi küçük görünen ama daha büyük bir resim görmenize yardımcı olan şeylerle kendinizi şaşırtabilirsiniz.

 

Gününüze yoğunlaşın

Gününüzün inişleri ve çıkışları üzerine kafa yorarak ve iyilerle kötüleri değerlendirerek bu iniş çıkışları iyi yönde dengelemek üzere yavaş yavaş hareketlerinizi değiştirme becerisini elde edeceksiniz. Bu sayede günleriniz daha keyifli hale gelecek.

 

 

Kadın veKadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim