Öğretmen Diyarı

Daha fazla kadın lütfen !


RADİKAL - Dünyaca ünlü dergi Elle’nin İngiltere baskısı, ekim ayında dosya konusu yaptığı feminizm kapsamında sosyal medyada ses getiren bir video çalışmasına imza attı. Erkek egemen toplum yapısının siyasetten televizyona her alanda var olduğunu ortaya koymak için hazırlanan videoda, dünyanın en ünlü kadınlarının bulundukları ortamlarda çekilen video ve fotoğraflarından erkekleri çıkardı. İç açıcı olmaktan oldukça uzak bu görüntülerle birlikte başlatılan #MoreWomen (Daha fazla kadın) hashtagi ise sosyal medyada kısa sürede oldukça fazla paylaşım aldı.

İngiltere Parlamentosu’ndan tüm erkek üyeler çıkartıldığında ortaya çıkan sonuç kadın sayısının ne kadar az olduğunu gözler önüne seriyor.

Güçlü ve alanında başarılı kadınların genellikle bulundukları alandaki tek kadın olduklarını göstermek amacıyla ise ünlü oyuncu Emma Watson’ın Birleşmiş Milletler’deki bu fotoğrafından bütün erkek üyeler kaldırılmış.

Dünya politikasındaki en etkili kadın siyasetçilerden olan Almanya Şansölyesi Angela Merkel de bulunduğu ortamdan erkekle çıkartıldığında oldukça yalnız.

Hatta İngiltere Kraliçesi’nin bu fotoğrafından erkekler çıkartıldığında, Kraliçe yalnızca iki kadınla; Angela Merkel ve Arjantin’in başbakanı Cristina Fernández de Kirchner ile baş başa kalıyor.

Elle’nin bu projesi, daha fazla kadının önemli pozisyonlarda yer alması gerektiğini desteklerken, kadınların hayatın her alanında daha görünür olması gerektiği gerçeğinin de altını çiziyor.

RADİKAL

Anahtar Kelimeler:
daha fazla kadın lütfen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim