Öğretmen Diyarı

Çocukların Yüz Şeklinden Otizm Anlaşılabilir Mi?

Otizm kişinin hareketlerindeki değişiklikler olsa da; araştırmalar gösteriyor ki bazı fiziksel özellikler de otizm belirtisi olabilir. Bu araştırmalar sonucunda autizmli kişilerin normal insanlara göre yüz ve göz şekillerinde farklılık olduğu saptanmış.

University of Missouri’de yürütülen araştırmalara göre bebeğin anne karnında ki beyin ve yüz gelişimi eş zamanlı gerçekleşmektedir. Bu yüzden her ikisi de birbirini etkiler, ancak bu etkileşimin nasıl olduğu hakkında bilgi edinilememiştir.

Otizmli insanların yüz şekillerinin bir haritası oluşturulursa; ebeveynler bu şekillere bakarak kendi çocukları hakkında bazı saptamalarda bulunabilirler. Erken tanı sayesinde çocuğun gelişimi ve zekası takip edilip daha iyi tedavi edilebilir.

Otizmli çocukların yüz şekilleri hakkında birkaç özellik vermek gerekirse;

- Gözleri arasındaki mesafe geniştir.

- Yüzünde ki burun, çene gibi yerler yüzüne göre küçüktür.

- Dudakları ve burnu arasındaki mesafe dardır.

Bu karakteristik özellikler uzun süren araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Bu araştırmalar 62 otizmli 12 yaşındaki çocuk üzerinde uygulanmıştır. Ayrıca bu çocuklardan 41inde genetik olarak da bu hastalık mevcut değildir.

Bu araştırma boyunca araştırmacılar çocukların 3 boyutlu fotoğraflarını çektiler. Fotoğraflar sonucunda 17 fark bulundu.

Ayrıca araştırmalar sonucunda otizmin sebebine de açıklık getirilmek istendi. Prof. Kristina Aldridge bu hastalığın genetik ve çevrenin bir araya gelmesi sonucu oluştuğunu söyledi. Bu sonuçlardan da anlıyoruz ki otizm anne karnında başlıyor. Ancak yine de hiçbir araştırmacı buna sadece genlerin etkili olduğunu söyleyemiyor.

 

Elif BENEK, Aile Haber

Kaynak: babycenter

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim