Öğretmen Diyarı

Çocukları tehditlerden korumak için bu uyarıları dikkate alalım


Katiller mi, sapıklar mı, ruh hastaları mı? Yoksa aileler mi? Bu konuda asla ailelere suçlu diyemeyiz ama şu bir gerçek ki, aileler maalesef ihmalkar..
Bu konuda iletmek istediğim birkaç şey var.
1. Çocuklarınızı kesinlikle bakkala, manava, sokağa, parka vs sizden uzak, gözünüzden uzak yerlere tek başlarına göndermeyin.
2. Sizden izinsiz kadın veya erkek bir yabancı ile konuşmasına izin vermeyin.
3. Çocuğunuzla aranızda hiç kimsenin bilmediği bir şifre oluşturun. Bu çok basit bir kelime olabilir. Yabancı biri gelip ona "seni annene / babana götüreceğim, parka götüreceğim, çikolata alacağım" gibi şeyler söylediğinde "şifre ne?" diye sormayı öğretir ve eğer yabancı şifreyi bilmiyorsa çocuk ona kesinlikle şifreyi söylemesin ve bağırmaya başlasın. Çocuğunuza bunu uygun bir dille anlatın/ öğretin.
4. Toplu taşıma araçlarında yer bulamayıp ayakta kaldığınızda kesinlikle çocuğunuzu kadın/erkek, yaşlı/genç hiç kimsenin kucağına oturtmayın.
5. Çocuklarınızı ergenlik çağındaki kız ya da erkek akrabalarınıza teslim etmeyin. Çünkü ergenlik çağındaki bireyler yanlışa/cinselliğe/farklılığa meyillidir ve fark etmeden de olsa çocuğunuza zarar verebilirler.
6. Çocuklarınızın akraba evlerinde, arkadaş evlerinde kalmalarına asla izin vermeyin. Çocuğun yeri anne babasının yeridir.
7. Çocuklarınıza asla el kol şakaları yapmayın ve başkalarının da yapmasını izin vermeyin. El kol şakalarına karşı çıkmayı öğretin. Çünkü çocuk tacizi el kol şakası sanabilir.
8. Çocuklarınıza insanlarla tanışmayı öğretin ve bunun dışında bir tanışma şekli olmadığını anlatın.(tanışma iki kişinin karşılıklı el sıkışması şeklinde olur. Sarılma, öpme, dokunma vb hareketler tanışmaya uygun değildir)
9. Çocuklarınıza her zaman ne hissettiklerini anlattıkları resimler çizmeyi öğretir. Bazen çocuklar korktuklarında ya da tehdit edildiklerinde dile getiremezler ama resimleri asla yalan söylemez.
10. Şüphelendiğiniz durumlar varsa çocuğa açık açık sorma yerine anlamayacakları şekilde sorun. Bu konudaki en iyi tekniklerden biri hikaye tamamlama yöntemidir, şüphelendiğiniz konuya benzer bir hikaye uydurun ve "sence ne olmuş olabilir, sence kız ne düşünmüştür, sence kız nasıl hissetmiştir...?" gibi tamamlayıcı sorular sorun. Çocuk size fark etmeden kendi yaşadıklarını anlatacaktır.
11. Eğer çocuğunuza bakıcı bakıyorsa sık sık bakıcısını sevip sevmediğini, bakıcısında rahatsız olduğu şeyler olup olmadığını, bakıcısıyla en çok ne yapmaktan hoşlandığını sorun.
12. Çocuğunuza bir zarar gelirse mutlaka onun yanında olduğunuzu, onu asla bırakmayacağınızı, ona değer verdiğinizi ve sevdiğinizi sık sık söyleyin.
13. Her gece uyumadan önce mutlaka çocuğunuzla konuşun ve bunu alışkanlık haline getirin. Böylelikle çocuk gün içinde yaşadıklarını ve hissettiklerini size rahatlıkla anlatabilecektir.
14. Anne baba olarak her zaman fikir birliği halinde olun.
15. Çocuklarınızla eğer 4 yaşını geçmişse birlikte duş almayın, çocuklarınızı dudaklarından öpmeyin, başkalarının sevme amaçlı öpmesine de kesinlikle izin vermeyin.
16. Öğretmeninizle sürekli işbirliği içinde olun, bu konularda öğretmeninizle konuşmaktan çekinmeyin.
17. Çocuk okulda herhangi bir taciz olayı yaşadıysa bunu hemen ve ilk olarak öğretmenine çekinmeden anlatması gerektiğini öğretin.
18. Son olarak da; bütün bunları çocuğa bir anda anlatıp öğretmeye kalkmayın. Yeri ve zamanı geldiğinde anlayacakları bir dille anlatın. Eğer bir anda anlatmaya kalkarsanız çocuk korkar ve paranoyak tavırlar sergileyebilir.
Derya Güneş

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim