Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzun Hangi İşte Çalışmasını İsterdiniz? İşte İlk 10!

Mutlaka büyüyünce bir meslek sahibi olmalıydık, ne kadar fiyakalı bir şeyler söylersek karşımızdaki o kadar mutlu olurdu. Cevaplardan en popüleri doktorluktu, ikincisi de öğretmenlik. Kimse mühendis olacağım demezdi. Herkesin çok havalı bir isteği vardı.

 

İşte son yapılan araştırma bu işe biraz da anne-baba tarafından bakmış. Virgin Media’nın yaptığı bu araştırmaya katılan anne babalar, çocuklarının ilerideki meslekleri ne olsun istersiniz sorusuna cevap vermişler. Yazının devamını okumadan önce tahmin edin, sizce anne-babaların çocukları için hayal ettikleri meslekler neler?


Evet, tahmininiz doğru. Araştırmaya katılan anne ve babaların %50’si çocuklarının doktor olmasını istemiş. Doktorluğun toplumdaki prestijli statüsü, iyi maaşı ve yüksek refah seviyesi, yıllardan beri bu mesleği cazibe merkezi haline getiriyor. Yani bu araştırma 50 sene önce de yapılsaydı aslında cevap çok da değişmeyecekti. Peki ikinci meslek ne? İkinci meslek olarak anne-babalar mühendislik cevabını vermiş. Mühendislik de son 10-15 yılda ciddi anlamda prestij kazanan, “işsiz kalmaz!” denilen bir meslek. Hangi mühendislik alanında uzman olduğunuzun çok da önemi yok artık, mühendislik sıfatı almanız yeter. Dolayısıyla anne ve babaların çocukları için doktorluktan sonra en çok istedikleri meslek mühendislik.


Doktorluk ve Mühendislikten sonra Avukatlık, Girişimcilik ve Uygulama Geliştiriciliği en çok verilen cevaplar arasında. Burada girişimciliğin ve uygulama geliştiriciliğinin listeye girmesi aslında bir sürpriz. Bu son internet devriminin ve start-upların hızlı yükselişinin anne ve babalara etkisi açıkça görülüyor. Bu sayede girişimcilik ve uygulama geliştirmeciliği yetişkinler tarafından en çok desteklenen meslekler listesine girmiş.


Peki ya anne babalar çocuklarının ne olmasını istemiyorlar? İşte asıl merak edilen konu bu. Cevaplar ise aslında mantığa çok da uzak değil. Anne ve Babalar çocuklarının profesyonel sporcu ve müzisyen olmasını hiç ama hiç istemiyorlar. Bu soruya cevap olarak bu meslekleri veren anne-babaların oranı sadece %16.


İşte anne-babaların çocukları için hayal ettikleri en popüler meslekler:

 

  1. Doktorluk, %49
  2. Mühendislik, %45
  3. Avukatlık, %43
  4. Girişimcilik, %38
  5. Yazılım Geliştirme, %35
  6. Veteriner, %32
  7. Sağlık Personeli, %21
  8. Bankacı, %18
  9. Sporcu, %16
  10. Müzisyen, %16

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim