Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzu abur cubur yiyeceklerden uzak tutmanın yolları...

Peki abur cubur yiyecekleri çocuğunuzun hayatından çıkartmak için neler yapabilirsiniz?

 

Çocuğunuzu abur cuburdan uzak tutmanın en etkili yöntemi, ona bu alışkanlığı kazandırmamaktır.

 

Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için, dengeli ve yeterli beslenmesine özen göstermelisiniz. Çocukların gelişim döneminde sağlıksız beslenmeleri ileriki yaşlarında obezite, diyabet, kalp hastalıkları, metabolik sendrom gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma risklerini artırır. Çocuğunuz henüz küçükken sizin yönlendirmenizle doğru beslenmeyi öğrenebilirse abur cuburdan uzak durma ihtimali de o kadar artar.

 

Abur cubur yiyen arkadaşlara dikkat!

 

Çocuğunuz, arkadaşlarının abur cubur yediğini gördüğünde kendisine haksızlık yapıldığını düşünerek onu kısıtladığınız için size kızabilir. Böyle durumlarda çocuğunuza abur cuburun sağlığını olumsuz etkileyeceğini anlatmalı ve ileride yaşayabileceği sıkıntılardan bahsetmelisiniz. Eğer anlamamakta hala ısrar ediyorsa –ki büyük ihtimalle edecektir- okullarda yapılan bir deneyi siz de evinizde yaparak çocuğunuzun zararlı gıdaların vücudundaki olumsuz etkisini anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Çocuğunuzu asitli içecek ve yiyeceklerden uzak tutmak için bir deney yapmaya ne dersiniz?

 

Deney için 3 bardak, kola, sirke,su ve 3 yumurta yeterli olacaktır.

Öncelikli olarak bu deneyin her aşamasında çocuğunuzla birlikte olun ve ona asitli yiyecek ve içeceklerin dişlerimize ve midemize vereceği zararları yumurta üzerinde nasıl gözlemleyeceğinizi aktarın.

Her bardağın içerisine birer yumurta koyun. 1. bardağa kola, 2. bardağa su, 3.bardağa ise sirke dökün. 2-3 gün yumurtaları bardaklarında bekletin. Bu arada, çocuğunuzla birlikte belli aralıklarla yumurtalarda gerçekleşen değişimi gözlemlemek için bardakların yanına gidin. 3. Günün sonunda sirke ve kolada beklettiğiniz yumurtaların kabuklarının bozulduğunu göreceksiniz.

Bu deney çocuğunuzun asitli gıdalar konusunda bir fikir edinmesine yardımcı olacaktır. Unutmayın bir müsibet bin nasihattan iyidir.

 

 

 

Abur cuburu bir ödül olarak kullanmayın!

 

Özellikle yemek yemeyi sevmeyen çocukların annelerinin sık sık kullandığı bir yöntem olan ‘ tabağındakileri yersen sana şeker vereceğim’ söyleminden mutlaka uzak durmak gerekir. Çocuğunuz ödül olarak abur cuburu öğrenirse, sağlıklı besinleri bir ceza gibi algılamaya başlayabilir. Bu da aslında iyi niyetle başladığınız ödüllendirme programının bir kabusa dönüşmesine neden olabilir.

Eğer çocuğunuz o öğünde yemek yememek için ısrar ediyorsa, kendinizi tutun ve onu yemek yemesi için zorlamayın. Ancak çocuğunuz yemek sonrası acıktığında büyük ihtimalle, abur cubur yemek için tutturacaktır. Böyle bir durumda tutarlı olmalı ve bir sonraki öğüne kadar ona karnını doyuracak birşey vermemelisiniz.

 

Ev yapımı sağlıklı atıştırmalıklar

 

Ara öğünlerde çocuğunuza meyve yedirme alışkanlığı kazandırmalı, eğer taze meyve sevmiyorsa kuru meyveleri denemelisiniz. Blendırdan geçireceğiniz meyve-süt ya da mevye-yoğurt karşımları da çocuğunuzun hoşuna gidecek bir alternatif olabilir.

Ayrıca evde çocuğunuzla birlikte tam tahıllı ve kepekli undan hazırladığınız kek ve kurabiyelerde iyi bir seçenek olabilir. İlla buzlu çay içeceğim diyen çocuğunuza, evde yapılmış çok daha sağlıklı bir buzlu çayı da zaman zaman verebilirsiniz. Böylece, çocuğunuzun da size karşı ‘annem asla buzlu çay içmeme izin vermiyor’ yargısını kırmış olursunuz.

 

 

 

Tüm bu yöntemlerin yanısıra çocuğunuza iyi bir model olmak ve onunla birlikte sağlıklı yıllar geçirmek için, sizde sağlıklı gıdalar tüketmeye özen gösterin ve abur cuburdan uzak durun.

 

www.cocukgelisimi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim