Öğretmen Diyarı

Çocuğunun Vücudundaki Kızarıklıkları Görünce Hemen Doktora Gitti. Şanslı Çocuk Durumdan Ucuz Kurtuldu.
 Karen, Lyme hastalığı hakkında Facebook’ta paylaşılan bir fotoğrafı gördü. Çocuğunda da benzer belirtileri gören anne, hemen çocuğunu bir doktora gösterdi.

Lyme hastalığı keneler tarafından bulaşıyor. Ancak Karen çocuğunun vücudunda keneye rastlamadı. Yine de ne olur ne olmaz diyerek çocuğunu bir doktora gösterdi.

Doktor, çocuğun Lyme hastalığına yakalandığını söyledi. Şansa bakın ki anne doktora tam zamanında gitmişti. Çocuk uygulanan antibiyotik tedavisi sonrasında sağlığına kavuştu. Karen daha sonra diğer ebeveynleri uyaran bir gönderi paylaştı.

Gönderisinde, “Bütün anne babalar bu kızarıklıklara dikkat etsin. Önemsiz gibi görünüyor ancak eğer zamanında Facebook’ta yapılan o gönderiyi görmeseydim, muhtemelen durumu önemsemeyektim.” dedi.

Gönderisi binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Doktorlar da referans olarak çocuğun fotoğrafını paylaştılar.

Lyme hastalığı, tedavi edilmediği takdirde felç, menenjit ve diğer kalıcı hasarlar bırakan hastalıklara yol açıyor.

Yaz yaklaşıyor ve keneler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladılar. Çocuklarınıza dikkat edin ve dışarıda oynadıktan sonra vücutlarını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Lyme hastalığının ilk belirtisi, kene ısırığı sonrası çocukların vücutlarında oluşacak dairesel kızarıklıklar. Kızarıklık, 1-4 hafta boyunca vücutta belirir ve ısırık 5 cm boyutlarındadır. Bazı durumlarda, deride hissizlik ve kaşıntıya neden olur.

Yorgunluk, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı hastalığın diğer belirtileri. Hastalık vücuda yayıldıkça, boyun, kol ve bacaklarda ağrı, kilo kaybı ve geçici yüz felcine neden olabilir.

Yazıyı tanıdığınız bütün anne babalarla paylaşmayı ihmal etmeyin.

newsner.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim