Öğretmen Diyarı

Çirkin olmanın da faydaları var

Büyük bir burun, kepçe kulaklar, geniş bir kalça... Dert ettiğiniz bir fiziksel özelliğinizin aslında sağlığınız için 'fayda' anlamına geldiğini öğrenmek ne kadar teselli edici olur?

 

Araştırmalara göre büyük kalça kötü kolesterolü ortadan kaldırıp, damar sertleşmelerine karşı koruyucu olan iyi kolestrolü yükseltiyor.

Oxford Üniversitesi'nin çalışmalarına göre büyük kalça diyabet riskini de ortadan kaldırıyor. Kalçadaki yağlar ayrıca tampon görevi de yapıp yağ asitlerini temizliyor.

 

Dr. Konstantinos Manolopoulos "Yağın nerede toplandığı önemli. Kalçadaki ve bacaklardaki yağlar iyi ama karın çevresindekiler kötüdür" diyor.

 

Küçük memeler:

Büyük memeler sırttaki kıvrımları değiştirerek ağrıya neden olabiliyor.

Öte yandan küçük memeler daha duyarlı. Viyana Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre büyük memeler, küçük memelerden yüzde 24 daha az duyarlı. Meme ucundan duyarlılığı ileten sinirler küçük memelerde daha gergin oluyor.

 

Büyük kulaklar:

Büyük kulaklar yaşlanmayla beraber oluşan duyma kaybını önleyebilir. Dr Ralph Home, "Kulağımızın dış kısmı, sesleri belli bir yere toplama konusunda önemli rol oynuyor.

 

İnsanların daha iyi duymak için ellerini kulağının arkasına koyduğunu görürsünüz. Kulak daha büyük olduğunda kulak kanalınıza daha fazla ses akışı olduğu doğru" diye açıklıyor.

 

Kalın parmaklar:

Güzel görünmeseler de bir Hobbit'in parmaklarına sahipseniz kendinizi şanslı saymalısınız. Bilim insanlarına göre kısa parmaklar insanların daha iyi koşmalarına yardım ediyor.

 

Uzun parmaklarsa işlev görmek için daha fazla enerji gerektiriyor. Wale Üniversitesi'nden Dr Ian Bezodisan, "Biyomekanik açısından, bir kemik ya da parça daha uzunsa hareket etmek için daha fazla güce ihtiyaç duyar" diyor. Uzun parmaklılar daha esnek kirişlere sahip olmalarından dolayı daha çok yaralanmaya da maruz kalıyor.

 

Bodur bacaklar:

Chicago Üniversitesi ile New York'taki Uluslararası Uzun Ömür Çalışmaları Merkezi'nin araştırmaları kısa bacakların daha kalın kemikli olduğunu...

Ve bodur bacaklı olmanın sağlıklı yaşlılık için önemli olduğunu gösteriyor.

Aberdeen Üniversitesi'nden ostropoz uzmanı Prof. David Reid, "İnsanlardaki osteoporoz veya ileri yaşlardaki kemik kırılmaları kemik sayısıyla ilgilidir.

Bazı kırılma çeşitleri için, daha büyük kemiklere sahip olmak avantaj" diyor.

 

Büyük burun:

Büyük burunlar vücudun enfeksiyon kapmasına neden olan toz parçacıklarını ve bakterileri solumamızı engelliyor.

 

Araştırmacılar büyük burunların pislikleri içine yüzde 7 daha az çektiğini gösteriyor. Büyük burunlar aynı zamanda saman nezlesinin etkilerini de azaltıyor.

Doğal kusurlarını ön plana çıkaran kadınlar, moda dergilerinden defilelere, ünlüler dünyasından reklamlara kadar her yerde karşımıza çıkarken güzellik anlayışıda kökünden değişiyor. Artık kusursuz değil, kusurlu güzellik moda!

Konu güzellik, moda ve medya olunca, bir şeyin dozunda kalması pek mümkün olmuyor. Zira geçen yıl 42-44 beden mankenlerin podyumda ve moda dergilerinde boy göstermesinin ardından dünya kusurları kabul etmekten bahsederken iş yine çığırından çıkmış görünüyor. Şimdilerde "kusurlu güzellik" yeni trend halini alıyor. Kendinde bu küçük kusurlar olmasa da pek çok kadın moda olduğu için bu kusurları sahipleniyor. Örneğin gri saçlarını boyamayan, kırışıklıklarını doğal haliyle sergilemekten çekinmeyen Jamie Lee Curtis, Helen Mirren, MerylStreep gibi ünlü yıldızlara, podyumları gri saçlarıyla adımlayan ve dergilere kapak olan Kristen McMenamy'nin de eklenmesiyle gri saç bu yıl büyük bir popülerlik kazandı. Haliyle kısa zamanda doğal kusurdan yapay kusurada dönüştü. Öyle ki Pink, Lady GaGa gibi genç pop yıldızları ve trend ikonu Kate Moss bile henüz grileşmemiş saçlarını boyayarak gri yaptı. Gri saç trendi defilelerden dergilere her köşeye yayıldı.

 

Aynı şekilde eskiden kusur kabul edilen kalın kaşlar da bu değişimin etkisiyle şimdilerde herkesçe benimsenen yeni bir trende dönüşüyor. Gucci, Valentino, Chloe gibi modacılarınd efilelerinde mankenler podyumda kalın kaşlarla boy gösterirken, fiyatı 5 bin TL'yi bulan kaş ektirme operasyonlarının ve kaş çıkartan kozmetiklerin de yıldızı parlıyor. Kusurlu güzellik trendinin en son halkası da geçen ay kendini gösterdi. Kadınlar arasında ayrık diş rüzgârı esmeye başladı. Trendi ateşleyenler rock yıldız ıMick Jagger'in 17 yaşındaki model kızı Georgia Jagger, Avustralyalı model Jessica Hartve Calvin Klein'in yüzü olan model Lara Stone. Bu güzel genç modeller ayrık ön dişlerini hiç çekinmeden sergileyerek bu kusurlarına seksi bir anlam yüklüyorlar.Ve bu kusurlu güzellikleriyle puan topluyorlar. Georgia Jagger ayrık dişleriyle bu sene "yılın modeli" seçildi ve İngiliz Vogue'una kapak oldu bile. Son olarak Fransız şarkıcı ve oyuncu Vanessa Paradis'nin ayrık dişleriyle Chanel'in yeni rujunun yüzü olması trendi zirveye çıkardı. Öyle ki, New York Times gazetesinin haberine göre kimi kadınlar da dişlerinin arasını açtırmaya bile girişmiş. ABD'dei ki ön dişinin arasına kelepçe yerleştirterek bu "trendy" kusuru elde etmek için 1500- 2 bin TL'yi gözden çıkaran kadınların sayısı giderek artıyormuş! Kusurlu güzellik trendinin böylesine hızlı bir biçimde benimsenmesinin ardında yatanolguyu, İtalyan kadın dergisi Grazia'nın güzellik editörü Liz Hambleton'ın şu sözleri özetliyor:"Bence mükemmellik konusunda fazla aşırıya kaçtık ve bu sonunda bu kavramdan usandık.

 

Artık insanlar mükemmellikten ziyade daha gerçekçi şeyler arıyor. Ayrık dişler, yanaklardaki çiller, kırışıklar, kalın kaşlar... Çünkü bunların hepsi kişiye cilalı bir güzellik veya bronz bir tenden çok daha fazla kişilik kazandırıyor. Lara Stone gibi küçük ve kendine özgü kusurları olan kadınlara bakmak, birbirinin kopyası kusursuz güzellere bakmaktan çok daha cazip geliyor."

 

Kıvrımlar, kırışıklıklar ve doğallığın zaferi: Kusursuz güzellik anlayışında değişimin tohumları son birkaç yılda Beyonce, Lily Allen, Scarlett Johansson gibi etine dolgun, bol kıvrımlı kadınların yıldızının parlamasıyla atıldı. Kozmetik markası Dove'un uzun, kısa, şişman, zayıf sıradan kadınları reklamlarında kullandığı "Gerçek Kadınlar" kampanyasıyla hız kazandı. Ama asıl şok edici girişim geçen yıl bu zamanlar geldi. Ünlü kadın dergisi Glamour, 2009 Eylül ayında yayınladığı bir fotoğrafla ortalığı karıştırdı. Zira dergi incecik modellerin yer aldığı sayfalarından birini bu kez kilolu bir modele, Lizzie Miller'a ayırmıştı. Miller'in kat yapmış göbeği ve kalın bacaklarını gözler önüne seren çıplak pozu okuyucularda nmüthiş bir tezahürat aldı. Aynı günlerde gerçekleştirilen Londra Moda Haftası'nda modacı Mark Fast ince mankenlerin yanında podyuma üç etine dolgun manken de çıkardı. 42 beden olan Hayley Morley, Gwyneth Harrison ve Laura Catterall defilenin en dikkat çekici isimleri olurken, fotoğraflarıda tüm gazetelerin baş sayfalarında yer aldı.

 

Kasım ayındaysa Glamour dergisi bu kez işi büyüterek altı tombul modeli sayfalarına konuk etti. 42-44 beden güzeller Kate Dillon, Jennie Runk, Amy Lemons, Crystal Renn, Ashley Graham, Lizzie Miller ve Anansa Sims hep birlikte dergiye çıplak olarak poz verdi. "Artık 'sıfır beden' diye anılan, iskelet gibi modellerin devri geçiyor mu?" sorusu her köşede yankılanırken modacılar ve medya da eskiden kusur olarak görülen fazla kilolara sahip etine dolgun modelleri podyumlara ve dergilere konuk etmek için kolları sıvadı.

 

2010'daysa tombul güzeller trendi tam anlamıyla patladı. Ünlü moda ve trend dergisi V Magazine, Ocak 2010 sayısının tamamını tombul modellere ayırdı. Almanya'nın en çok satan kadın dergisi Brigitte ve İngiliz kadın dergisi Essentials 2010'da dergide her yaştan ve her bedenden gerçek kadınların fotoğraflarına yer vereceklerini açıkladı. Fransız Elle dergisi kapağında 44 beden bir modele yer verirken İtalyan Vogue dergisi internet sitesinin bir bölümünü kıvrımlı kadınlara ayırdı. Tombul modeller defilelerde de podyumları arşınlamaya başladı. İngiliz Vogue dergisi yayın yönetmeni Alexandra Shulman "Podyumlarda ve dergilerde tombul modellerin boy göstermesi yuvarlak hatlı kadınların da çekici olduğu fikrini besliyor" diyordu. Doğal kusurlarla barış imzalama trendi sadece fazla kilolarlada sınırlı kalmadı. Bu yıl Prada, Louis Vuitton, Tom Ford, Giles Deacon gibi birçok ünlü modacı da, koleksiyonlarını sergiledikleri podyumlarda 42, 44 beden tombul modellere, 60 -70 yaşındaki modellere, gri saçlı, kalın kaşlı modellere yer verdi. Debenhams, Myer gibi ünlü mağazalar tombul vitrin mankenlerini görücüye çıkarırken çeşitli giyim markaları dail anlarında da genç, yaşlı, şişman,zayıf, göbekli, gri saçlı ve hatta engelli kadınları birarada kullanmaya girişti. Yıl boyunca güzellik, moda ve medya dünyasının verdiği mesaj açıktı: Kendini olduğun gibi kabul et, doğal halini, doğal kusurlarını sev! Ünlü top model Kate Moss da modaya uyup saçlarını griye boyatanlar kervanına katılmıştı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol