Öğretmen Diyarı

ÇİN\'DE ASLA YAPMAMANIZ GEREKEN 9 ŞEY

1. TOPLUM İÇİNDE ASLA SİNİRLENMEYİN

 

Toplumda kaşlarını çatmak Çinliler tarafından öfke belirtisi olarak görülüyor ve onlarla bu şekilde anlaşmak çok rahatsız edicidir. Bundan tamamen kaçınmalısınız.


2. NEZAKET İÇEREN BİR İLTİFATI ASLA KABUL ETMEYİN

 

Şayet Çinli bir ailenin yanında kalıyorsanız veya Çinli birini ziyarete gittiyseniz, Çinli ev sahiplerine yemeğin harika olduğu hakkında övgü yaparsanız bu sizin zararınıza olabilir ve ” Hayır, hayır, yemek gerçekten rezaletti” gibi bir yanıt alabilirsiniz. Veya Çinli bir ebeveyne oğlunun ne kadar yakışıklı ya da akıllı olduğunu söylediğinizde de bunun gibi bir şey duyabilirsiniz. –Oy yaptığınız iltifata ” Hayır, o gerçek bir aptal.” ya da ” O hiçte güzel görünmüyor.” gibi yanıtlarla karşılık verebilir. Fakat bu Çinlilerin kötü biri oldukları anlamına gelmez. Aksine alçak gönüllü ve nazikler.

 

3. ÇİNLİLERLE TANIŞTIĞINIZDA İLK İSİMLERİ İLE ASLA HİTAP ETMEYİN

 

Çinlilerin de herkes gibi ad ve soyadları vardır. Ama Çinde soyadı daima isimden önce gelir. Aileler (genelde ortak) daima ön adlarını aileden alırlar. Minnesota (Amerika’da bir eyalet)’daki Joe Smith, Şangay’da Smith Joe(ya da buna eşdeğer biçimde) olarak bilinir. Eğer bir adam kendini Li Ming olarak tanıttıysa, siz ona güvenle Bay Li diye hitap edebilirsiniz (Bay Ming değil)

 

Batıdaki insanların aksine Çinliler birbirlerine ilk isimleriyle hitap etmekte pek rahat değiller. Sadece aile üyeleri ya da bir kaç yakın erkek arkadaş basit şekilde Ming diye hitap edebilir. Ama aile isminden önce yakınlığı ve samimiyeti göstermek için ismin önüne lâo (laow; yaşlı) ya da xiâo(şiyaow; genç) ekleyiniz. Lâo Li (Yaşlı Li ~ bizde ise Li amcaya denk geliyor) , ondan genç arkadaşına Xiâo Chên (Genç Chên) olarak hitap edebilir.

 

 

4. KİMSEYİ ASLA REZİL ETMEYİN

 

Çinli tanıdıklarınıza muhtemelen yapabileceğiniz en kötü şey onları toplum içerisinde aşağılamak ya da onları utandırmaktır. Bunları yapmak onların mahcup olmasına neden olur. Başkalarının önünde hatalarını göstermeyin ya da bir başkasına bağırmayın. Sizin nezaketiniz daha çok takdir edilecektir.

 

 

5. ASLA MÜCADELE ETMEDEN KİMSENİN HESABI ÖDEMESİNE İZİN VERMEYİN.

 

Birçok Batılı, Çin restoranlarında yemeklerin sonundaki karmaşık ve gürültülü sahne dolayısıyla oldukça şaşırırlar. Hesap zamanı geldiğinde herkes umulduğu gibi yapması gerekeni yapıyor. Çinliler, hesap kupürünü almak için şiddetle ve yüksek sesli bir şekilde elleriyle onu elde etmeye çalışmanın güzel bir tavır olduğunu düşünüyorlar. Bu “kazanan” belli olana bir kaç dakika boyunca ileri geri devam edebilir ve kazanan sonrasında hesabı öder. Hesabı ödemek için hevesli ve istekli olmak takdir edilir.

 

6. GÖRÜŞMELERE ASLA BOŞ ELLE GİTMEYİN

 

Çinde sadece özel günlerde değil, sık sık hediye alınıp verilir. Eğer birisinin evinde muhtemel bir iş ortağıyla akşam yemeği için ya da önceden ayarlanmış bir toplantı için, iki tarafta arkadaşlıklarının simgesi ve iyi devam edeceğini göstermek için birbirlerine küçük hediyeler verirler. Batılılar genelde Çinli ev sahiplerinin verdiği sayısız hediyeler karşısında şaşırırlar. Çine seyahatinde gerçekleştirmen gereken bir numaralı kural birçok küçük küçük (özel olmayan) hediyeler götürmektir. Asla kimsenin sana ne zaman özel bir hatıra olarak hediye vermek isteyeceğini bilemezsin. O yüzden sende kendininkileri yanında bulundur.

 

7. “HAYIR, TEŞEKKÜRLER” DEMELERİNE ASLA ALDIRMAYIN

 

Çinliler sunulan yemekleri ya da içecekleri bir kaç kez reddederler – gerçekten aç ya da susamış olsalar bile. Asla ilk reddetmelerini dinlemeyin. Bunu bir kaç kere söyleseler bile, tekrar teklif edin. İyi bir konuğun en azından bir kere reddetmesi gerekir. Ama iyi bir ev sahibinin de en azından iki kere sunması gerekir.

8. ASLA BİRKAÇ KERE REDDETMEDEN BİR İÇKİYİ, YEMEĞİ YA DA HEDİYEYİ KABUL ETMEYİN

 

Çin görgü kurallarında aç gözlü ya da istekli görünmek onları bazı şeyleri yapmaktan alı koyuyor. O yüzden, bir kaç kere reddettiğinizden emin olun ve size sunulan her şeyi hemen kabul etmeyin.

 

 

9. ASLA KADEH KALDIRMADAN ALKOL İÇMEYİN

 

Çin şölenlerinde masada 10 tabak yemek ve bol bol alkol bulunur. Bazen pirinç şarabı içersiniz ve bazen yabancıları hemen sarhoş etmek için içirildiği bilinen güçlü Mâo Tâi’i içersiniz. Çin görgü kurallarını gözlemlemek için yavaş içmenin bir yolu, kendiniz için bir yudum almadan önce ev sahibinin ya da masadaki bir başkasının kadeh kaldırmasını teklif etmektir. Bu sizin sadece çok fazla içmenizi önlemekle kalmaz, ev sahibine olan minnettarlığınızı ve diğer misafirlere olan saygınızı gösterir.

 

Gân bei , “Fondip!” demek ve sizden içkinin tamamının çabucak içmeniz umulabilir. Endişelenmeyin. Daima geri dönüş olarak ” shui yi (şuvay iy ; dilerseniz) diyebilirsiniz ve onun yerine sadece bir yudum almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

 

 

http://www.chinadaily.com.cn/opinion/2014-04/24/content_17459117.htm

 

Tercüme: Ugur BAKICI 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim