Öğretmen Diyarı

C vitamini  yağ yakıyor!

Yıllardır sürekli vücut için öneminden bahsedilen ve her geçen gün sağladığı yeni bir faydası ortaya çıkan C vitamini, fazla kilolarından şikayetçi olanlara da umut kaynağı oluyor. Egzersiz öncesi C vitamini alanların, almayanlara göre daha fazla yağ yaktıkları ortaya çıktı. Eğer kilo verebilmek için egzersiz yapıyorsanız, egzersiz öncesi c vitamini alarak, daha hızlı bir şekilde yağ yakabilir ve fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.

C vitamini, suda eriyen bir vitamin olduğundan vücut dokularında sadece sınırlı miktarlarda depolanır fazlası idrarla atılır. C vitamini ısı ve ışığa hassas bir vitamin olduğundan, C vitamini içeren bir yiyeceği hemen tüketmek gerekir. Pek çok sebze ve meyvede bulunan en etkili antioksidanlardan biri olarak bilinen C vitamini, kemik, eklem ve damar sağlığı için önem taşır.

C VİTAMİNİ YAĞ YAKIMINI TETİKLER
Egzersiz öncesi yeterli C vitamini alanlar, almayandan daha çok yağ yakar. C vitamini yağ yakımını tetikler. Kilo fazlası olanların, çoğu zaman C vitamini eksikliği olduğu gözlenmiştir. Kanda C vitamini seviyesi düşüklüğünün özellikle bel çevresinde toplanan yağı arttırdığı konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar, vücudunuzun yağ yakması için de yeterli miktarda C vitaminine ihtiyaç duyduğunu gösteriyor ve egzersizde, yeteri kadar C vitamini alanlardan yüzde 25 daha az yağ yaktığını ortaya koyuyor. C vitamini, yağları yakıta çeviren ‘carnitin’ üretimi için hayati bir önem taşıyor.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR
Solunum, yemek borusu ve mide kanserlerinin önlenmesinde C vitamini önemli rol oynuyor. Kanserojenlerle doğrudan teması olanlar, günlük C vitamini gereksiniminin üzerine çıkabilirler. Bu durum kanser riskini azaltır. C vitamini, düşük yağ ve yüksek lif içeren diyetlerle tüketildiğinde etkinliği en üst seviyeye çıkar. Çeşitli yollarla vücuda giren birçok kimyasal kanserojeni etkisiz duruma getirir.

NE ÖLÇÜDE ALINMALI?
Yetişkinlerde günlük kullanım miktarı, 75 mg ile 100 mg arasında yeterlidir ancak günlük askorbik asit gereksinimi yaş ve cinsiyete bağlı olarak da değişme gösterir.

Fazla tüketildiği zaman idrar yoluyla dışarı atılabilir, aşırı miktarlarda alındığında C vitamini böbrekleri yorar ayrıca bazı bünyelerde taş oluşumunu artırabilir, ishale ve alerjik deri belirtilerine neden olabilir. Doğal yollardan sebze ve meyvelerden alındığında ise etkisini daha fazla gösterir. Vitamin takviyesi yapılacaksa bunun doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

C vitamini eksikliğinde, diş etlerinde kanama ve şişmeler oluşur. Yorgunluk, halsizlik ve eklem ağrıları hissedilir. Bağışıklık sistemi zayıflar, enfeksiyonlar karşısında direnç düşer,  yaralar geç iyileşir.

HANGİ YİYECEKLERDE BULUNUR?
Turunçgiller (Portakal, mandalina, greyfurt, limon )
Kivi
Çilek
Böğürtlen
Kuşburnu
Maydanoz
Tere
Roka
Kırmızılahana
Karnabahar
Ispanak
Yeşil sivri biber

eniyikadın.com

Anahtar Kelimeler:
C Vitamini Yağ Yakıyor!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim