Öğretmen Diyarı

Burcunuza hangi müzik türü iyi geliyor

Doğru müziği seçerek kendinizi deşarj olun.

Müzikle rehabilitasyon aslında altı bin senedir kullanılmaktadır. Bu yazıda hangi burca hangi müzik makamının iyi geldiğini, nelere iyi geldiğini ve günün hangi saatlerinde tesirinin fazla olduğunu bulacaksınız.

KOÇ BURCU

RAST MAKAMI: Ateş tabiatlı, kuru-sıcak tabiatlı makam. Gece yarısı ve seher vakitleri tesirlidir. Soğuk uzuvlar olan kemik, beyin ve yağlara tesirlidir. Fazla uyumayı engeller. Düşük nabzın yükselmesine yardımcı olur. Bilhassa çocuk bünyesinde nem hakim olduğu için; bu nedenle oluşan balanssızlıkları düzeltir. Akıl hastalıklarına iyidir. Sarı safra irtibatlıdır. Erkek karakter gösterir. Gündüz, Salı günleri tesiri fazladır. Oğlak burcu ve su ile ilişkilidir. Tedavi değeri yüksek olan dört asal makamdan birisidir. Sefa, neşe, iç huzuru ve rahatlık verir. Felç illetine devadır. Başa ve göze tesirlidir. Adalelere tesiri vardır. En daha önceki makamlardandır. Farsça “doğru” “dosdoğru” “sağ” ve “gerçek” demektir. Spazmı çözücü özelliği sebebiyle spastik ve otistik hastaların tedavisinde faydalıdır. Mars seyyaresi ile irtibatlıdır.

 

 

BOĞA BURCU :

IRAK MAKAMI: Toprak tabiatlıdır. Kuşluk ve ikindi zamanı tesirlidir. Kuru-soğuk karakterdedir. Kara safra ile ilişkilidir. Karakteri dişi olup, tesiri Cuma günü ve geceleri fazladır. Menenjit, beyin ve akıl hastalıklarına yararlıdır. Omuz, kol, sol kol ve ellere tesirlidir. Başın üst tarafına tesiri belirtilmektedir. Lezzet verir, düşünme ve kavrama ile ilgili tesirlidir. Korku gidericidir. Saldırganlığı önleyici ve nevrotik hastaları tedavi edici tesiri vardır. Tarih olarak en az 7 yüzyıllıktır. Spiritüel tesiri görülür. Irak-ı Acem’den gelmektedir.

 

İKİZLER BURCU:

ISFAHAN MAKAMI: Hava tabiatlı, ikindi ile yatsı arası tesirlidir. Su irtibatı vardır. Soğuk ve nemlidir. Beyaz balgam ile alakalıdır. Dişi, gece karakterli, Pazartesi irtibatlıdır. Soğuk tabiatlı olduğu gibi, ateşli hastalıklardan vücudu savunucu özelliği vardır. Ense, boyun, omuzlar ve sol dirsek için tesirlidir. Güven hissi, uyum sağlama, hareket kabiliyeti, zihin açıklığı, gönül yenileme, düzgünlük verme, zekayı açma ve anıları tazeleme özelliği vardır. En az yedi yüzyıllık bir makamdır.

 

YENGEÇ BURCU:

ZİREFKEND MAKAMI: Su tabiatlıdır. Uyku zamanı tesirlidir. Sıcak- nemli özelliğe sahiptir. Kan, erkek ve gündüz irtibatları vardır; günü Çarşamba’dır. Sırt, mafsal ağrılarına ve kulunca yararlıdır. Beyinle alakalı ağız çarpılmasına, kalp, ciğer, göğüs, kalça ve sağ omuza tesirlidir. Meclisin neşesini arttırır, derin duygu hissi verir. Farsça “ döşek ( yatak)” demektir. XIII. yüzyıldan önceye aittir.

 

ASLAN BURCU:

BÜZÜRK MAKAMI: Ateş, Güneş. Soğuk ve sıcak-kuru tabiatlıdır. Fecirden kuşluk zamanına kadar tesirli olmaktadır. Kara safra, dişi ve gece irtibatlı olup, Merkür seyyaresi ve Çarşamba günü ile alakalıdır. Zihni temizler, kuruntu ve korkuyu def eder. Fikre istikamet verir. Kulunç ve beyin hasarı ile ortaya çıkan şiddetli hastalıklara faydalıdır. Güç kazandırır. Boyun, boğaz, göğüs, ciğer ve kalp ve yan böğür (basen) için tesirlidir. Farsça “büyük” demektir. Yedi-sekiz yüzyıllık bir makamdır.

 

BAŞAK BURCU:

ZENGULE MAKAMI: Toprak tabiatlı, sıcak ve nemli. Günbatımından sonra tesirlidir. Hava irtibatlıdır. Kan, erkek, gündüz ve Cuma günü ilişkisi vardır. Kalça eklemleri ve bacak içleri ile alakası bulunur. Kalp hastalıklarına, menenjit ve beyin hastalıklarına tesirlidir. Beyin hastalıkları ve ruh hastalıklarının tedavisi için mide ve karaciğer ateşini yok eder. XIII. yüzyıldan önce Hicaz makamından ayrılarak oluşmuştur. Hayal ve sırlar telkin eder, uyku verir masal duygusu verir. Farsça “çıngırak, def pulu, zil” demektir. İran mitolojisinde bir Türk kahramanın isimidir.

 

TERAZİ BURCU:

REHAVİ MAKAMI: Rüzgar tabiatlı. Sıcak ve kuru. Seher vakiti ve ikindiyle yatsı arası tesirlidir. Aslan Burcu, Güneş ve Pazar günüyle alakalıdır. Nemli ve kuru, sarı safra, erkek, sağ omuz, baş ağrıları, burun kanamaları, ağız çarpıklığı ve balgamdan gelen hastalıklara, akıl hastalarına yararlıdır. Doğuma yardımcı olur. Göğüs, mide ve yan böğür (basen) için yararlıdır. Sonsuzluk ve yer çekiminden kurtulma duygusu verir. Urfalı; Urfaya ait demektir. X.Asırdan önceye giden bir geçmişi vardır. İbn-i Sina ve Evliya Çelebi’de bahsi çok geçer. Sonraları Rast makamı, Rehavi makamının yerini almıştır. Diğer isimi Ruhavi’dir.

 

AKREP BURCU:

HÜSEYNİ MAKAMI: Su tabiatlıdır. Satürn tesirlidir. Nemli ve sıcak. Sabah ve gün ağarırken tesirlidir. Sabah- öğlen arası tesiri fazladır. Cumartesi özel gündür. Güzellik, iyilik, suskunluk, rahatlık verir ve ferahlatıcı özelliği vardır. Karaciğer, kalp ve ruhların irinini söndürür ve yok eder. Mide sıcaklığını giderici özelliği vardır. Büyük erkeklerde görülen saklı ateşli nöbeti ve günde bir kere gelen ateşli nöbetin giderilmesinde yararlıdır. Sol omuza tesirlidir. Sıtma hastalığına iyidir. Sulh duygusu verir. İç uzuvlara tesirlidir. Tabiat ile birleştirir. İçindeki, saklı pentatonik yapı nedeniyle, kendine güven ve kararlılık duygusu verir; bundan dolayı otistik ve spastik hastalara yararlıdır. En daha önceki makamlardan biridir. En az altı yüzyıllıktır. Mert bir ifadesi vardır. Kalp, karaciğer ve mide için yararlıdır. “Küçük sevgili” ve “ Hüseyin konusunda” demektir.

 

YAY BURCU:

HİCAZ MAKAMI: Ateş tabiatlı. Sıcak özellik gösterir. Jüpiter irtibatlıdır. Yatsıdan sabaha kadar olan vakitte tesiri fazladır. Kuru- soğuk nedenli hastalıklar için yararlıdır. Kemiklere, beyne ve çocuk hastalıklarına rehabilitasyon edici tesiri vardır. Üro-genital sisteme ve böbreklere tesir gücü fazladır. Alçakgönüllülük duygusu verir. Düşük nabız atımını yükseltir ve göğüs bölgesi diğer ehemmiyetli tesir alanıdır. En daha önceki makamlardandır. Zengüle ve Zirgüle makamları ile yakınlık gösterir. İsmini Arabistan’daki Hicaz bölgesinden almıştır.

 

OĞLAK BURCU:

NİHAVEND MAKAMI: Satürn, Jüpiter. Toprak- Ateş tabiatlı. Sıcak-kuru yapıdadır. Öğleden sonra (ikindi) vakiti tesiri fazladır. Sarı safra, gündüz ve erkek irtibatlıdır. Kan dolaşımı, karın bölgesi, kalça, uyluk ve bacak bölgelerine tesirlidir. Kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına yararlıdır. Kuvvet ve sulh duygusu verir. Akıl hastalıklarına etkili olduğu konusunda ehemmiyetli bilgiler vardır. En eski makamlardandır. Ebu-selik kelimesinden geldiği söylenmektedir (Güzel yazma ve söyleme becerisi).

 

KOVA BURCU:

NEVA MAKAMI: Hava tabiatlı, kuru-soğuk özellik gösterir. Kara safra irtibatlıdır. Dişi özellik gösterir. Gece ve kuşluktan ikindiye kadar olan vakitte etkisi fazladır. Göğsün sağ tarafına, böbreklere, omurilik, kalça ve uyluk bölgelerine etkisi vardır. Kederi giderir ve lezzet verir. Gönül okşayan makam isimiyle bilinir. Kötü fikirleri kovduğu, cesaret ve yiğitlik verdiği, gönül sevinci oluşturduğu ileri sürülür. Kuvvet ve kahramanlık duyguları alana getirir. Akıl hastalıklarının rehabilitasyonunda yararlıdır. En daha önceki makamlardandır. Buluğ çağındaki kız çocuklarının kadın hastalıklarına rehabilitasyon tesiri vardır. “Ses, seda, makam ve uyum” demektir.

 

BALIK BURCU:

UŞŞAK MAKAMI: Su tabiatlı. Soğuk-nemli. Jüpiter. Fecirden kuşluk zamanına kadar ve günbatımında etkisi fazladır. Beyaz balgam, gece ve dişi irtibatlı olup; Perşembe günü özellik gösterir. Kalp, ayak rahatsızlıkları, nikriz (damla) ağrılarına yararlıdır. Gülme, sevinç, kuvvet ve kahramanlık duyguları verir. Çocukların bütün uzuvlarını etkileyen kuru ve sıcak yellerde ve büyük erkeklerde görülen ayak ağrılarına yararlıdır. Derin aşk ve mistik duyguların ifade vasıtasıdır. En eski makamlardandır. “Aşıklar” demektir. Uyku ve istirahat için yararlıdır, gevşeme hissi verir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim