Öğretmen Diyarı

Bu Teknikle Her Gün 1 Kitap Okumak mümkün !

Dünyanın en zengin adamı Bill Gates, en varlıklı yatırımcısı Warren Buffet günde 1 kitap okuyor. Aslında bu durum başarı merdiveninin en üst basamaklarında duran pek çok kişi için geçerli.
Akla gelen ilk soru şu: Ama  biz ayda 1 kitabı zor okurken, dünyanın en meşgul adamları bu işi nasıl beceriyordur ?

Yanıt basit: Onlar sizin gibi okumuyor. Hepsinin hayatlarını kolaylaştıran ortak bir okuma sırrı var.

İşte bu sır ;

Eğer okuduğunuz şey bir biyografi ya da roman değilse, o kitabın tamamını okumanıza gerek yok. Öncelikle her sayfayı sırasıyla okumalıyım ve tamamen bitirmeliyim düşüncesini aklınızdan çıkarın.

Bu teknik Pareto esasına dayanıyor. Yani 20-80 kuralı. Diyelim ki elinizde 350 sayfalık iyi bir iş ya da kişisel gelişim kitabı var. Gerçekte kitabın anafikri içeriğin %20’sinde yani 70 sayfada gizli. Çoğu zaman bu sayı daha da az. 50 hatta kilit 25-30 sayfa okumanız bile yeterli. Bu iş elekte altın aramaya benziyor. Tek parça altın bulmak için kaptaki tüm kumları ve çakılları elemek durumundasınız. Okurken de böyle yapacaksınız, hikayesel ve kitabı basılacak kalınlığa getirmek için eklenen bilgileri eleyecek, o çok değerli altını (anafikri) arayacaksınız.

Bu sistemin çalışması için öncelikle belli bir hedefle, doğru kitabı seçmeniz gerekiyor. Okumak için değil, net bir amaç için kitap satın alın. Diyelim ki çok zeki birisiniz. Ancak insan ilişkileriniz zayıf. Sosyal yetilerinizi güçlendirmek için bu konuyu anlatan bir kitap bulmanız ve kendinizi onu süzmeye hazırlamanız gerek.

Başlangıç mantığını kavradınız. Belli bir amaç için doğru kitabı da buldunuz. İlk hareket şu: Kitabın önce arka kapağını okuyun. Zaten yazılma amacı ve savunduğu temel değer kısmen orada gizli.

Ardından yazarı okuyun. Konuyu nasıl biri kaleme almış öğrenin ve empati yapın. Yazdığı alanda uzman ve yıllarını o konuya adamış insanların kitaplarını okuyun. Yüzeysel yazarlarla vakit kaybetmeyin.

Sonraki adımda (varsa) kitabın kulaklarına göz atın. Alıntı ve yorumları dikkatlice gözden geçirin. Ardından içindekiler sayfasına geçin. O kısma altın arar gibi bakın. Kitabın temel fikri hangi bölümde gizli olabilir sorusuna cevap arayın.

4-5-6 no’lu aşamaları sadece 10 dakikada geçebilirsiniz. Ardından giriş kısmını okumaya başlayın. Güçlü yazarlar savundukları tezi genelde burada anlatırlar. Yazma nedenleri ve motivleri burada saklıdır.

Girişi tamamladıktan sonra sonuç kısmına atlayın. Arayı kaçırıyorum diye endişe etmeyin. İyi bir giriş ve güçlü bir son bölüm, aradaki öyküsel yazılardan çok daha değerlidir. Bu iki adıma ise 30 dakika ayırın.

İncelemeniz büyük ihtimalle sizi aydınlatacak ve kitabın temeli ile ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlacaktır. Bunu seçeceğiniz tek bir bölüm okuması ile tamamlayın. Bu işleme 20-25 dakika ayırmanız yeterli.

Tebrikler. Aldığım kitapları bir türlü bitiremiyorum tabusunu yıktınız. Büyük zihinler bu sisteme hızlı okuma değil (fast reading), hızlı eleme (fast skimming) adını veriyor. Bu işi tek seferde %100 becermek mümkün değil elbette. Ancak zamanla siz de bir hızlı eleme ustasına dönüşecek, yeterli bilgiye en hızlı şekilde ulaşacaksınız.

 

Kaynak: www.nalanca.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim