Öğretmen Diyarı

Bu Tarz Fotoğrafları Paylaşıyorsanız Mutlaka Bakmalısınız

psikolojik foto

Sürekli spor salonunda çektikleri selfieleri ve yedikleri sağlıklı şeyleri paylaşan, ya da diyetinin nasıl ilerlediğini günlük olarak takip etmek zorunda kaldığınız arkadaşlarınız mı var? Tahmin ettiğiniz gibi bu arkadaşlarınızın psikolojik sorunları olabilirmiş.


Brunel Üniversitesi 550 Facebook kullanıcısını kapsayan bir araştırma yapmış. Araştırmada bu kişilere kişilik testi yapılmış ve test sonuçları yaptıkları paylaşımlarla ilişkilendirilmiş.


Sonuç olarak yukarıda bahsettiğimiz türde sürekli kazanımları ve başarılarıyla ilgili paylaşım yapan kişilerin narsist olma ihtimali yüksek çıkmış.


Burada küçük bir parantez açalım: Narsizm, Yunan mitolojik kahramanı Narcissus’tan geliyor. Efsaneye göre Narcissus bir gölde kendi yansımasını görüp hayranlıkla seyrederken sonunda boğuluyor. Türkçe’deki narsizm, İngilizce’deki narcissism’den alıntı.


Facebook’taki eylemlerinden bir kişinin narsist olup olmadığını çıkartmanız için biraz daha detay verelim; narsistlerin tipik özellikleri şunlar:


– Başkalarının sürekli ilgisine ve beğenisine ihtiyaç duyma

– Bencillik, kendisiyle ilgili olmayan hiçbirşeyle ilgilenmeme

– Eleştiri (=olumsuz yorumlar) karşısında hızla sinirlenme

– Kendisini herkes ve herşeyden önemli görme


Araştırmaya geri dönersek, araştırmacılardan birisinin şu yorumu dikkat çekici:


Narsistlerin Facebook’ta “böbürlenmeleri” işe yarıyor, bu paylaşımları daha çok beğeni ve yorum alıyor. Ancak Facebook arkadaşlarının nezaketen bu şekilde davranıp aslında içten içe bu tür benmerkezci hareketlerden nefret etmeleri olası.

Aslında sosyal medya az veya çok hepimizi narsist yapmadı mı? Paylaşımlara baktığımızda herkes harika hayatlar yaşıyormuş gibi yapmıyor mu?

Kaynak: .kisiselbasari.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim