Öğretmen Diyarı

Bu Resim ile Gözleriniz Bozuk mu Öğrenebilirsiniz

”Bu elbise ne renk?” fenomeni ile başlayan, hepimizin kafasını karıştıran meşhur ”elbise” resminden sonra, şimdi kendinizi bu optik yanılma fotoğrafına hazırlayın. Söylenene göre bu altta ki resime bakarak gözlük ihtiyacınız olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

Daily Mail sitesindeki haberde, Massachusetts Üniversitesi Teknoloji Enstitüsü nörologları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda resimlerin için bazı dokular, kelimeler ve diğer nesneler yerleştirilen hibrid optik ilüzyonlar ortaya çıkardılar.

şaşırtan resim, göz bozukluğu, bu resim ne, marilyn monroe, albert einstein, optik ilüzyon, göz yanılsaması, ilginç bilgiler

Fotoğraf: MIT:Aude Olivia via The Daily Mail

Peki bu resimin olayı nedir? Özet olarak, resime çok uzaktan baktığınızda eğer Marilyn Monroe’yu görüyorsanız, bir göz doktoruna görünme zamanınız gelmiş demektir.

AsapScience bu hileyi şu şekilde açıklıyor: Gözünüz ne kadar iyi odaklanıp, kontrastları fark ediyorsa, o kadar çok detay ayırt eder. Yakından baktığımızda, genel olarak Einstein’ın bıyık ve kırışıklık gibi detaylarını görebiliyoruz. Fakat resimden uzaklaştıkça eğer gözleriniz bozuksa veya görme kaybınız varsa detaylar kaybolup buğulu bir görüntü ortaya çıkıyor.

 

 

 

http://www.modatrendstil.com/bu-resim-ile-gozleriniz-bozuk-mu-ogrenebilirsiniz/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol