Öğretmen Diyarı

Bu gıdalar asla bozulmuyor

Bu nedenle evimizdeki gıdalar için endişelenir, bozulmamalarını sağlamak için elimizden geleni yaparız. Ancak bazı gıdalar var ki bu gıdaları bozulmadan uzun süre muhafaza edebiliriz. Bu gıdaların raf süresi oldukça uzundur. Hangi gıdaların bozulmadığını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu gıdaları öğrenerek uzun süre beklediği için bozulmuş olmasından kuşkulanarak boş yere çöpe atmamış olursunuz.

SİRKE

 

Beyaz sirke yüksek oranda asit içerdiği için bozulmaz. Ancak bu, katkı maddesi içeren normal sirkeler (örneğin koyu balsamik) için geçerli değil. Zira sirke, uzun süre saklandığında fermantasyona uğrayabilecek şırayı ihtiva ediyor.

ŞEKER

Bakteriler çoğalmak için suya ihtiyaç duyar. Doğru saklandığında şeker su içermez, bu yüzden de bakterilere yaşam alanı sunmaz. Yani gıdaların bozulmasına yol açan bakteriler şekerde barınamazlar. Sonuç olarak şeker bozulmaz.

KURU BAKLAGİLLER

Mercimek, fasulye ya da nohut gibi kurubaklagiller de su içermez. Bu nedenle son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gerekse de bu gıdalar dayanıklı gıdalardır.

TUZ

Tuz kuru saklandığı takdirde on yıllar boyunca kalitesini korur. Tuzun muhafaza edici nitelikleri diğer bazı gıdaları da saklanabilir kılar. Örneğin, tuzlanmış et ya da salamura zeytin bu gıdalardandır.

PİRİNÇ

Pirinç, Makarna, Un: Ürünleri ve servisleri değerlendiren Almanya Tüketim Malları Test Vakfı (Stiftung Warentest) kuru ürünlerin ‘‘neredeyse her daim saklanabilir‘‘ olduğunu onayladı ve bu ürünlerde son kullanma tarihinin gönül rahatlığıyla geçirilebileceğini açıkladı.

MAKARNA

Kuru gıdaların içerdiği su miktarı en fazla yüzde 13’lük bir oranla sınırlı. Dikkat edilmesi gereken ise tam tahıllı ürünler. Tahıl, embriyosuyla birlikte öğütüldüğünden ve bu ürünler çok az yağ içerdiğinden bir süre sonra ekşiyebilirler. Ancak bu durum bir tehlike yaratmaz.

UN

Hatta AB bu ürünler için son tüketim tarihi uygulamasını tamamen kaldırmayı düşünüyor. Zira, son kullanma tarihi yalnızca gıdaların kalitesinde bir düşüş olmadan ne kadar süre tüketilebileceğini gösteren bir kılavuz niteliğinde. Ancak genellikle bu kılavuz gıdaların artık tüketilemez ölçüde bozulduğu son tarihle karıştırılıyor.

KONSERVE

Teoride konserveler süresiz saklanma özelliğine sahip. Ancak zamanla renkleri, kıvam ve tatları değişiyor. Her ne kadar bu durumda da sağlığı tehdit etmiyor olsalar da kaliteli bir tat sundukları söylenemez.

BAL

Bal da doğru muhafaza edildiği takdirde bozulmayan gıdalardan. Ancak saklanırken iyi pakatlenmeli, soğuk bir ortamda tutulmalı ve yabancı madde içermemeli. Su oranı da ortalama yüzde 18’de kalmalı, aksi takdirde fermantasyona uğrayabilir. Uzun süre muhafaza edilen bal kristalleşir ve bu da balın rengini ve kıvamını değiştirir. Ancak kalitesini etkilemez.

Anahtar Kelimeler:
bu gıdalar asla bozulmuyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim