Öğretmen Diyarı

Bu 3 kişiden uzak durun!

Çok bilen, çok temkinli olan ve çıkarcı düşünen…

Yeni bir iş kurmak istiyorsunuz. Her duyan size bir şey söylüyor. Evet bazılarını dikkate alın ancak bazıları var ki, söyledikleri bir kulağınızdan girip diğerinden çıksın.

 

İçinizdeki girişimci ruh uyandı ve iş kurmak istiyorsunuz. Çevrenizdeki herkes size fikir vermeye kalkıyor. Kim bu kadar nasihat dinlemek ister ki? İster başarıdan başarıya koşan bir CEO olsun, ister arkadaşınız isterse de uzak bir tanıdığınız… Herkesin fikrini söylemesi ufkunuzun açılması bakımından iyi gibi görünse de yanlış bir söz sizi yolunuzdan saptırabilir. Kötü bir tavsiye, hiç tavsiye olmamasından daha iyidir tabii, ancak siz yine de aşağıdaki 3 profile kulak asmayın.

 

Her şeyi bilenler: Kendi iş kollarında yaşadıkları sorunlar, tecrübeleri, her işte geçerli sanıp çok alakasız meslekler hakkında da fikir sahibiymiş gibi konuşurlar. Evet çok şey bilebilirler, söyledikleri de mantıklıdır belki kendi alanlarında ancak sizin mesleğinizde bunların ne kadar geçerli olduğunu çok iyi tartmalısınız.

 

Çok tedbirli olanlar: İnsanın ayağını yere sağlam basmasında fayda var fakat şu da bir gerçek ki risk almadan da başarı yakalanamıyor. Çevrenize bir bakın. Uzun dönem risk alan firmaların sayısı, çok tedbirli davranıp kısa sürede risk alıp ilerleyemediği için kapananlardan daha fazla. Yakın geleceği değil, daha sonrasını görmeye çalışın. Cesur ve sağlam adımlar atın.

 

Çıkarcılar: Eğer danıştığınız kişinin sizin yerinize oynadığını hissediyorsanız, durmayın, uzaklaşın. Ya sizin yerinize kendisi o işi yapmak istiyordur, ya da sizle aynı pazara girip en büyük rakibiniz olmaya hazırlanıyordur. Başarısızlığınızı bekliyor olabilir. Nedeni ne olursa olsun, birinde bu davranışları hissederseniz, söylediklerini yapmayın.

 

Bunlar, kaçmanız gerekenlerdi. Şimdi sıra geldi yapılacaklara.

- Öncelikle konuşacak doğru kişiyi bulun. Yerinize göz koymadığından ve samimi cevaplar vereceğinden emin olun.

- Doğru kişiyi başarınıza ortak edin. Danışmanınızdan çok mu memnunsunuz? O halde onu da işinize katın, bir sorumluluk verin. Başarıya birlikte yürüdükçe size daha iyi tavsiyelerde bulunacağından şüphe yok.

- Tavsiye alırken şu şekilde sorun: “Olay bu. Karar verilmesi gereken konu da bu. Sen olan ne yapardın?”

- Hatta bazen birden fazla kişiye aynı soruları yöneltin. Farklı cevaplar geldikçe neden öyle düşündüklerini sorun, karşılaştırın. Eğer sorunun tek bir doğru yanıtı yoksa ancak kendi cevabının tek doğru olduğunu iddia edenler varsa, söylediklerini eleseniz iyi edersiniz…

 

"Azından zarar gelmez", size yapılan tavsiyelere düşük dozda şüpheyle yaklaşmanızda bir sorun yok. 

Kendinize güvenin, ne kadar donanımlı olduğunuzu, neler yapabileceğinizi unutmayın. İhtiyacınız olmadığı halde öyle olduğunu düşünerek yanlış kişilere danışmayın. Kendi kararlarınıza da en az başkalarınınki kadar değer verin.

Anahtar Kelimeler:
Bu 3 Kişiden Uzak Durun!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol