Öğretmen Diyarı

Birinin Yalan Söylediğini, Nasıl Anlayabiliriz?

Neden Yalan Söyleriz?

Popülerlik ve beğenilmek isteği: Sadece diğerleri tarafından beğenildiği, sevildiği takdirde değerli olduğu inancı vardır. Bu değeri elde etmek ya da kaybetmemek için ilgiyi kendine çeken yalanlar söylenir.

Kontrol isteği: İsteklerine ve hedeflerine ulaşmak için diğer insanları kontrol etme ihtiyacı ile yalan söylenir.

Öz güven eksikliği: Kendisinde algıladığı bir eksikliği ya da kötü olarak gördüğü bir özelliğini gizlemek için yalan söylenir. Bu ‘eksik’ ya da ‘kötü’ yönleri görüldüğü takdirde reddedileceği, sevilmeyeceği inancı vardır.

Hataları gizleme isteği: Yapılan en ufak hatanın bile kendisinin tümden başarısız olduğu şeklinde yorumlanmasına yol açacağı inancı vardır. Başarılı, güçlü etiketine sahip olma ya da bu etiketleri kaybetmeme çabası içinde yalan söylenilir.

Birinin yalan söylediği nasıl anlaşılır?

İyi niyetli, beyaz yalanlardan patolojik yalan söylemeye kadar, insanlar belirli bir nedenle yalan söylerler. Bu noktada, aklımıza gelen bir soru da bizim bu yalanları fark etmemiz, etrafımızdakilerin ne zaman yalan söylediklerini anlamamız mümkün müdür? Birinin yalan söylediğinin kesin bir yolu olmasa da yalan söyleyenlerde genellikle görülen bazı işaretler vardır. Bu işaretleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Konuşma şekli: Yüksek tonlarda konuşma, kekeleme, sıklıkla boğazını temizleme, sık sık duraklama, dil sürçmeleri ve ‘eeee’, ‘şey’ gibi kelimeler kullanma görülür.

2- Soruları tekrarlama: Yalanı oluştururken zaman kazanmak için soruya cevap vermek yerine soruyu tekrar etmenizi ister.

3- İnkar: Savunmacı, karşısındakini suçlamaya çalışan ve yalan söylemediğine ikna etmeye çalışan, davranışlar görülür.

4- Konuyu ya da hikayeyi değiştirme: Yalan söylediği konularla ilgili konuşulurken hızla konuyu değiştirme çabası vardır. Ayrıca anlattıkları hikayede eksiklikler ve birbiriyle çelişen ifadeler olur.

Eğer bunlar gibi işaretler dikkatinizi çekerse yalan söylediğini düşündüğünüz kişiye konuyla ilgili sorular sorabilir ve birbirini tutmayan detayları araştırabilirsiniz.

Eğer çok sıklıkla yalan söylüyor, bu hayatınızın belli alanlarını olumsuz bir şekilde etkiliyor ve buna rağmen yalan söyleme davranışınızı değiştiremiyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim