Öğretmen Diyarı

 Bir çok görevi var Kaş deyip geçmeyin

Gözlerimizi yağmurdan, terden ve güneşten koruyan kaşlarımınız başka görevleri de olduğunu biliyor muydunuz?

Özellikle kadınların kalın görünüşünü beğenmeyip incelttiği, yok edinceye aldırttığı kaşların öncelikli görevi gözlerimizi terden ve yağmurdan korumaktır. İnsanlar duyular arasında en çok görmeye bel bağlar ve başımızdan aşağı gelen yağmur suyu görüşümüzü ciddi biçimde bulanıklaştırır.

Kaşlar su damlarının yolunu değiştirmesini sağlar aynı zamanda güneşe karşı gözlerimize doğal bir gölgelik olur. İnsan, yaşı ilerledikçe vücudunun birçok bölgesindeki kıllar yok olurken kaşlar ve kirpikler yerinde kalır.

Fakat kaşların bir başka fonksiyonu daha vardır: İletişim. Yüz ifadeleri açıklamakta zorlandığınız duygu ve anlamları karşınızdakine iletebilir. Kaşlar da bu ifadeleri abartır. Hatta çizgi filmlerde, gözlerin üzerine çizilmiş basit bir çizgi yüzdeki kızgınlığı, korkuyu ya da şaşırmayı anlatmaya yeter. Deneyler gösteriyor ki gözleri ve kaşları açıkta kalmış, yüzünün diğer bölümleri gözlenmiş bir yüzü hemen tanıyabiliyoruz.

Çevreyi net olarak görmemiz ve kendimizi daha iyi ifade edebilmemiz için görevini en iyi şekilde yerine getiren kaşların değerini bilmemiz gerekiyor.

zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol