Öğretmen Diyarı

Bilinçaltımız Einstein Gibi

Bilinçaltımızın çoğu zaman bir bilgisayarın hard diski gibi görüldüğü ve komut alarak çalıştığı biliniyordu. Yeni bir araştırma ise temel işlemleri bilinçaltının yaptığını ortaya çıkardı.

Beynimizi kullanarak bulmaca çözerken ya da okurken kontrolün bizde olduğunu sanıyorduk ama İsrail’de yapılan yeni bir araştırma, birçok şeyin bilinçaltında olup bittiğini ortaya çıkardı.

Ran Hassin ve ekibi denekleri kullanarak bu sonuca vardı. Ekip, kullandıkları deneklerin bir gözüne dikkat dağıtıcı parlak kareler gösterirken, diğer göze aritmetik sorular yansıttı.

Ekip ‘sürekli flaş yoluyla bastırma’ yöntemi kullanarak göz aldanması yaratıp, denekler farkında olmadan onların beynine bazı bilgiler iletmeye çalıştı.

Bir göze sürekli olarak parlak renkli ve dikkat dağıtıcı kareler flaşlar halinde gösterilirken, diğer göze gerçek bilgiyi içeren görüntüler sunuldu.

Beynin aritmetik merkezi

Deneklere ‘9 - 3 - 4= ‘ türünden bir soru gösterildi ve ardından bir rakam yansıtılarak deneklerden yüksek sesle okumaları istendi.

Denekler, hedef sayı doğru cevap olduğu zaman yanlış cevaptan çok daha hızlı okuyabiliyordu. Bu ise soru denklemini deneklerin işlem yaparak akıldan çözdükleri anlamına geliyordu. Bu deneyde elde edilen bulgular, bilinçaltının sanılandan çok daha incelikli becerilere sahip olduğuna işaret ediyordu.

Ekip, bunun ancak bilinçli bir çabayla mümkün olduğunu düşünüyor ve bilinçli olarak yapılan tüm temel işlemlerinin bilinçaltının da yapabileceğini söyledi.

Star

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol